Zdjęcia satelitarne wykonane w ciągu ostatnich dwóch dni pokazują budowę mostu taktycznego przez kluczową rzekę Prypeć na Białorusi, około sześć kilometrów od granicy z Ukrainą. Jak podało CNN, przeprawa może zostać wykorzystana przez obecne na Białorusi siły rosyjskie w przypadku ewentualnej inwazji.
CNN podało, że wywiad państw Zachodu i urzędnicy wojskowi uważnie śledzą budowę mostu na rzece Prypeć jako części infrastruktury wsparcia, którą Rosja przygotowuje przed potencjalną inwazją - przekazały trzy źródła zaznajomione z tą sprawą.
Zdjęcia satelitarne, wykonane przez Maxar i Planet Labs, pokazują budowę mostu pontonowego praktycznie w ciągu jednej nocy, we wtorek. CNN podkreśla, że nowa konstrukcja znajduje się w południowej Białorusi, około sześciu kilometrów od granicy z Ukrainą, i może być wykorzystana przez obecne na Białorusi siły rosyjskie w przypadku ewentualnej inwazji.
Rosja buduje "mosty, szpitale polowe, wszelkiego rodzaju infrastrukturę pomocniczą" - powiedziało jedno ze źródeł zaznajomionych ze sprawą. "Dlatego tak naprawdę nie traktujemy poważnie ich twierdzeń o deeskalacji" - dodało.
Reuters: Rosja wycofała część sprzętu z okolic Ukrainy, ale gromadzi inny
Agencja Reutera, powołując się na firmę Maxar, podała w czwartek, że inne obrazy satelitarne pokazują, iż Rosja wycofała część sprzętu wojskowego z okolic Ukrainy, natomiast dotarł tam inny sprzęt. Według Reutersa, "Rosja nadal ma wiele sił i sprzętu w pobliżu swojego ekssowieckiego sąsiada".
Agencja zastrzegła, że zdjęcia opublikowane przez amerykańską firmę Maxar Technologies, która śledzi gromadzenie się rosyjskich sił, nie mogły być niezależnie zweryfikowane.
Widmo ataku Rosji na Ukrainę
Kraje zachodnie są zaniepokojone koncentracją wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą i ostrzegają Moskwę przed skutkami ewentualnej agresji wobec tego kraju. Rosja twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od Stanów Zjednoczonych i NATO "gwarancji" o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofania jego infrastruktury "od swoich granic".
Raport tvn24.pl: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu
Od 10 lutego odbywają się ćwiczenia rosyjsko-białoruskie, których duża część jest przeprowadzana na Białorusi, a 13 lutego rozpoczęły się też manewry na Morzu Czarnym. Wszystkie te działania mają zakończyć się 20 lutego. Moskwa przekonywała, że żołnierze biorący udział na Białorusi powrócą po ćwiczeniach do jednostek w Rosji.
Źródło: CNN, Reuters