TVN24 | Świat

Konflikt Rosja-Ukraina. Wołodymyr Zełenski ustanawia 16 lutego Dniem Zjednoczenia

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Wołodymyr Zełenski ogłosił w poniedziałek w odezwie do narodu, że 16 lutego - dzień wskazywany jako możliwa data potencjalnego rosyjskiego ataku na Ukrainę - ustanawia Dniem Zjednoczenia Ukraińców. Prezydent Ukrainy wskazał, że tego dnia Ukraińcy wywieszą flagi narodowe, założą niebiesko-żółte wstążki i "pokażą całemu światu swoją jedność".

- Mówi się nam, że 16 lutego będzie dniem napaści. Zrobimy go Dniem Zjednoczenia. Podpisałem już odpowiedni dekret - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w poniedziałek wieczorem. Jak dodał, tego dnia Ukraińcy wywieszą flagi narodowe, założą niebiesko-żółte wstążki i "pokażą całemu światu swoją jedność".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Straszy się nas wielką wojną i po raz kolejny wyznacza się datę wojskowego wtargnięcia. To już nie pierwszy raz - powiedział prezydent Ukrainy w odezwie do narodu. Zełenski dodał, że z Ukrainą już teraz "systemowo prowadzona jest wojna na wszystkich frontach".

Czytaj również: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiFacebook/zelenskiy95

Prezydent Ukrainy stwierdził, że na froncie wojskowym zwiększany jest kontyngent przy ukraińskich granicach, na polu dyplomatycznym próbuje się pozbawić Ukrainę prawa samodzielnego określania kursu polityki zagranicznej, a na polu energetycznym ogranicza się dostawy gazu, prądu i węgla, a także na froncie informacyjnym próbuje się zasiać panikę wśród obywateli i inwestorów za pośrednictwem mediów.

Zełenski wzywa biznesmenów, urzędników i polityków do powrotu na Ukrainę

Prezydent zaznaczył, że Ukraina doskonale wie, gdzie przy jej granicach stoi obca armia, jaka jest jej liczebność, gdzie jest rozlokowana, w co jest wyposażona i jakie ma plany. Podkreślił, że Ukraina ma wspaniałą, doświadczoną, silną armię, a Kijowowi udało się osiągnąć dyplomatyczne wsparcie ze strony "praktycznie wszystkich liderów cywilizowanego świata".

Zapewnił, że Ukraina chce rozwiązywać wszystkie problemy jedynie ścieżką dyplomatyczną. Zełenski zwrócił się też do biznesmenów, którzy w ostatnich dniach opuścili kraj. - Dziś każdy przechodzi test na obywatela Ukrainy. Przejdźcie go godnie - powiedział i wezwał ich do powrotu. Ukraiński prezydent wezwał również do powrotu do ojczyzny w przeciągu 24 godzin wszystkich urzędników i polityków przebywających za granicą.

Rosyjskie wojska w pobliżu UkrainyPAP

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/zelenskiy95

Tagi:
Raporty: