"Dla NATO ważne jest zmniejszenie napięć i unikanie jakichkolwiek incydentów pomiędzy krajami sojuszniczymi"

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

NATO będzie nadal dążyć do zmniejszenia napięć między Grecją a Turcją - zapewnił sekretarz generalny Jens Stoltenberg. Kraje te, należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego, są w konflikcie na tle dostępu do podmorskich zasobów energetycznych.

- Dla NATO ważne jest zmniejszenie napięć i unikanie jakichkolwiek incydentów pomiędzy krajami sojuszniczymi we wschodniej części Morza Śródziemnego - powiedział w środę Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Grecja i Turcja zgodziły się prowadzić rozmowy techniczne w ramach NATO, by uniknąć przypadkowych starć na Morzu Śródziemnym. Stoltenberg podkreślił, że między obu krajami ustanowiono też gorącą linię z wykorzystaniem zabezpieczonych systemów komunikacji NATO, by strony mogły kontaktować się ze sobą w razie potrzeby 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu.

Sekretarz generalny zaznaczył, że Sojusz chce wzmocnić mechanizm służący deeskalacji, by zminimalizować ryzyko incydentów, a jeśli takie miałyby miejsce, zapobiegać wymknięciu się ich spod kontroli. Przyznał, że jest zaniepokojony sytuacją we wschodniej części Morza Śródziemnego, i przekonywał, że nadszedł czas, by skupić się na zmniejszaniu napięć w regionie i to jest właśnie coś, co robi NATO.

Kontakt z Brukselą

Stoltenberg oświadczył, że Sojusz podziela swoje podejście do tej sytuacji z UE. Jak mówił, jest w tej sprawie w regularnym kontakcie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, a także z wysokim przedstawicielem ds. polityki zagranicznej Josepem Borrelem oraz liderami krajów unijnych.

Konflikt między Grecją a Turcją, dotyczący praw do eksploatacji podwodnych złóż ropy i gazu na greckich wodach terytorialnych, nasilił się w ostatnim czasie, gdy turecki statek badawczy Oruc Reis podjął ponownie badania sejsmiczne we wschodniej części Morza Śródziemnego.

W wakacje w trakcie ćwiczeń wojskowych na otaczającym strefę wierceń akwenie doszło do zderzenia greckiego okrętu wojennego z tureckim. Odpowiedzialnością za tę kolizję Turcja obciążyła Grecję.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości