Palestyńczycy odrzucają udział w konferencji bliskowschodniej

Świat

Minister Jacek Czaputowicz o konferencji bliskowschodniej w Warszawie (wideo z 7 lutego)tvn24
wideo 2/27

Główny negocjator palestyński Saeb Erekat napisał w piątek na Twitterze, że strona palestyńska nie weźmie udziału w przyszłotygodniowej konferencji bliskowschodniej w Warszawie.

"Odnosząc się do oświadczeń o tym, że zostaliśmy zaproszeni, możemy powiedzieć, że dopiero dzisiaj był kontakt z polskiej strony" - napisał.

"Nasze stanowisko pozostaje jasne: nie zamierzamy uczestniczyć w tej konferencji i powtarzamy, że nikogo nie upoważniliśmy do rozmów w imieniu Palestyny" - dodał.

W innym wpisie na portalu społecznościowym tego samego dnia Erekat napisał: "Administracja USA sama wycofuje się z popierania procesu pokojowego z powodu swoich decyzji sprzecznych z prawem międzynarodowym".

W osobnym wpisie przedstawiciel władz palestyńskich Hussein Al-Sheikh również odrzucił zaproszenie na konferencję, pisząc, że jedynie Organizacja Wyzwolenia Palestyny może wypowiadać się w imieniu palestyńskiego narodu.

Zaproszenie dla Palestyny

Polskie MSZ poinformowało w piątek na Twitterze, że wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang przekazał wspólne zaproszenie Polski i USA dla Palestyny na przyszłotygodniową konferencję bliskowschodnią w Warszawie; zaproszenie zostało przekazane ambasadorowi palestyńskiemu w Polsce Mahmudowi Khalifie.

"Rozmowy powinny odbywać się przy obecności wszystkich stron"

Wcześniej przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i ambasada palestyńska w Polsce zadeklarowali, że delegacja Palestyny nie weźmie udziału w tej konferencji.

"Strona palestyńska uważa, że rozmowy na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie powinny odbywać się przy obecności wszystkich stron zainteresowanych i na podstawie prawa międzynarodowego, zwłaszcza rezolucji Zgromadzenia Ogólnego i Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie zaś w celu realizacji interesów strony amerykańskiej, to jest mobilizacji koalicji na rzecz poparcia dla tak zwanego planu stulecia administracji prezydenta Donalda Trumpa, którego szczegóły nie są do tej pory znane" - napisano w środowym oświadczeniu ambasady.

Konferencja w Warszawie

Spotkanie ministerialne poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i Stany Zjednoczone, odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Jak zapowiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, jednym z tematów będzie polityka prowadzona przez władze Iranu. Udział w konferencji zapowiedział m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Autor: js//plw / Źródło: PAP

Raporty: