Komorom gazowym grozi zagłada

Aktualizacja:
 
Ruiny krematorium II na terenie Birkenauauschwitz.org

Choć to jedno z najsmutniejszych miejsc na ziemi, jego wartość dla przyszłych pokoleń jest nieoceniona. Chodzi o obóz zagłady Auschwitz-Birkenau i jego komory gazowe, które są zagrożone. Albo znajdą się duże pieniądze na ich konserwację, albo dla przyszłych pokoleń zabraknie namacalnego dowodu Zagłady.

Jest niemoralne, by na Polskę spadał cały obowiązek konserwacji Auschwitz. naczelny rabin Polski Michael Schudrich


- Jest niemoralne, by na Polskę spadał cały obowiązek konserwacji Auschwitz - powiedział gazecie naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Jego zdaniem pomoc Auschwitz powinni zaoferować Niemcy i panstwa, których obywatele ginęli w obozie.

 
Rampa obozowa (auschwitz.org) auschwitz.org

Podobnego zdanie jest prof. Władysław Bartoszewski, który podczas wojny sam trafił do Auschwitz. - Europa i świat powinni się włączyć w odpowiedzialność za zachowanie Auschwitz - podkreśla niegdysiejszy więzień nr 4427, obecnie przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Muzeum chce stworzyć fundusz wieczysty zapewniający środki konserwacji dawnego obozu - z kapitałem pochodzącym z wpłat różnych państw Unii Europejskiej. Oby operacja zakończyła się sukcesem, bo jak mawia stara prawda, kto nie zna historii, jest zmuszony ją powtórzyć.

W trakcie II wojny światowej do obozu Auschwitz-Birkenau trafiło ponad 1,3 miliona ludzi, z czego zginęło prawie 1,1 miliona. Zdecydowaną większość z nich - około 960 tys. - stanowili Żydzi,

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: auschwitz.org