Kolumbijska marynarka przejęła trzy tony kokainy. Znajdowały się na pokładzie łodzi podwodnej

Źródło:
PAP

Kolumbijka marynarka wojenna przechwyciła na wodach Oceanu Spokojnego łódź podwodną należącą do kartelu narkotykowego. Na jej pokładzie znaleziono trzy tony kokainy, którą przestępcy zamierzali przerzucić do Ameryki Środkowej. Wartość ładunku oszacowano na 103 miliony dolarów. 

Półzanurzalna jednostka, o długości około 30 i szerokości trzech metrów, została przechwycona 11 maja na wodach Oceanu Spokojnego w drodze do Ameryki Środkowej. Jest to jeden z najbardziej popularnych szlaków przemytu narkotyków do Stanów Zjednoczonych, największego na świecie konsumenta kolumbijskiej kokainy - podała agencja AFP.

Zatrzymani członkowie załogi - w wieku 45, 54 i 63 lat - są Kolumbijczykami i utrzymują, że zostali "zmuszeni przez organizację zajmującą się handlem narkotykami" do przetransportowania łodzi podwodnej do Ameryki Środkowej.

AFP wyjaśnia, że przez ostatnie trzy dekady kolumbijska marynarka zarekwirowała 228 takich półzanurzonych jednostek, które nigdy nie znajdują się całkowicie pod wodą, jednak są używane przez handlarzy w celu ukrycia transportów narkotyków przed strażą przybrzeżną i innymi służbami.

Wartość skonfiskowanej kokainy oszacowano na około 103 miliony dolarów.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: PAP