Kolejne ruchy chińskich okrętów na wodach wokół Tajwanu. Próbowały "wepchnąć się" do strefy buforowej

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP

Chińskie okręty próbowały "wepchnąć się" do nieoficjalnej strefy buforowej pomiędzy Chinami a Tajwanem - podaje anonimowe źródło, na które powołuje się agencja Reutera. Dodano, że we wtorek rano swoje pozycje w pobliżu linii mediany Cieśniny Tajwańskiej, nieoficjalnej granicy kontroli morskiej pomiędzy Chinami a Tajwanem, utrzymywało około 20 chińskich i tajwańskich okrętów.

Około 20 chińskich i tajwańskich okrętów utrzymuje we wtorek rano swoje pozycje w pobliżu linii mediany Cieśniny Tajwańskiej, nieoficjalnej granicy kontroli morskiej pomiędzy Chinami a Tajwanem - poinformował Reuters, powołując się na anonimowe źródło.

Według tego źródła chińskie okręty próbowały "wepchnąć się" do nieoficjalnej strefy buforowej, a jednostki tajwańskie monitorowały ich ruchy. Podobne manewry w pobliżu linii mediany mają miejsce od 1 sierpnia - zaznacza agencja.

Ćwiczenia Chin wokół Tajwanu

Chińska armia od 4 sierpnia prowadzi bezprecedensowe ćwiczenia wokół Tajwanu w odwecie za niedawną wizytę spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej. Pekin uważa demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium Chińskiej Republiki Ludowej i sprzeciwia się wszelkim wizytom wysokiej rangi urzędników na wyspie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tajwan przygotowuje się na możliwy chiński atak >>>

Tajwan przygotowuje schrony podziemne
Tajwan przygotowuje schrony podziemneReuters

Początkowo chińskie manewry miały się zakończyć w niedzielę, ale zostały przedłużone. We wtorek dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ogłosiło, że manewry trwają i skupiają się głównie na ćwiczeniu blokady i logistyki zaopatrzenia.

- Chiny używają tych manewrów, (…) by przygotować się do inwazji na Tajwan - powiedział szef MSZ Tajwanu Joseph Wu na konferencji prasowej w Tajpej. Wezwał społeczność międzynarodową, aby wsparła ochronę pokoju i stabilności w regionie.

Jak dodał Wu, Chiny "prowadzą ćwiczenia wojskowe na dużą skalę, wystrzeliwują pociski, przeprowadzają ataki cybernetyczne oraz kampanię dezinformacji i przymusu gospodarczego, próbując osłabić morale społeczeństwa na Tajwanie". Zapewnił, że Tajwanu nie uda się zastraszyć.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości