TVN24 | Świat

Dwa przypadki kolejnej mutacji koronawirusa wykryte w Wielkiej Brytanii. "Wariant bardzo niepokojący"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
BBC, Reuters, PAP

W Wielkiej Brytanii wykryto kolejną mutację koronawirusa u osób, które kontaktowały się z ludźmi, którzy niedawno podróżowali do Republiki Południowej Afryki - podają brytyjski nadawca BBC i agencja Reutera. - Ten nowy wariant jest bardzo niepokojący, ponieważ jest jeszcze bardziej zdolny do przenoszenia i wydaje się, że zmutował bardziej niż nowy wariant wykryty w Wielkiej Brytanii - podkreślił minister zdrowia Matt Hancock.

Minister przekazał, że w kraju wykryto dwa przypadki kolejnej mutacji koronawirusa u osób, które kontaktowały się z ludźmi, którzy niedawno podróżowali do Republiki Południowej Afryki. Hancock - jak podają brytyjski nadawca BBC i agencja Reutera - określił ją jako "bardzo niepokojącą". - Jest jeszcze bardziej zdolny do przenoszenia i wydaje się, że zmutował bardziej niż nowy wariant (wcześniej - red.) wykryty w Wielkiej Brytanii - podkreślił minister.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Mutacja koronawirusa, "odwołane święta", zamknięte granice i brexit. Wielkie problemy Wielkiej Brytanii

Wirus 501.V2

W ubiegłym tygodniu władze RPA podały, że zidentyfikowano tam mutację koronawirusa, którą nazwano 501.V2. Prawdopodobnie ten właśnie typ wirusa odpowiada za znaczny wzrost zakażeń w tym kraju w ostatnich tygodniach.

Hancock podkreślił, że osoby, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni były w RPA lub miały kontakt z kimś, kto był w tym kraju, muszą się poddać kwarantannie.

Minister dodał, że w trybie natychmiastowym wprowadzane są ograniczenia dotyczące osób przybywających z RPA.

Również w środę doradczyni medyczna brytyjskiego rządu Susan Hopkins wyjaśniła, że zmutowana wersja koronawirusa wykryta w Wielkiej Brytanii jest inna niż wariant, jaki pojawił się w RPA, jednak oba są bardziej zakaźne niż podstawowy typ koronawirusa.

Szczepionka a nowa mutacja koronawirusa. "Nie ma dowodów, że nie będzie działać"

W poniedziałek profesor Salim Abdool Karim, szef komisji doradczej rządu RPA, powiedział, że wirus 501.V2 jest obecnie częściej wykrywany w kraju niż zwykły koronawirus.

Autor:tas/kab

Źródło: BBC, Reuters, PAP