TVN24 | Świat

Szczepionka a nowa mutacja koronawirusa. "Nie ma dowodów, że nie będzie działać"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Obecnie nie ma dowodów na to, że szczepionka nie będzie działać w przypadku nowej mutacji koronawirusa - poinformowała szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke.

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała w poniedziałek o autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19 koncernów Pfizer i BioNTech.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Jak powiedziała na konferencji prasowej dyrektor Agencji Emer Cooke, autoryzacja pierwszej szczepionki przeciw COVID-19 jest krokiem we właściwym kierunku oraz pozwala sądzić, że 2021 rok może być lepszy niż rok 2020.

Dodała, że EMA chce, aby obywatele decydowali o szczepieniach na podstawie faktów. - Europejska Agencja Leków opublikuje informacje na temat oceny, w tym wszystkie dane kliniczne ocenione we wniosku. Umożliwi to dalszą niezależną kontrolę naukowców - wskazała jej szefowa.

- Obecnie nie ma dowodów na to, że szczepionka nie będzie działać w przypadku nowej odmiany koronawirusa - poinformowała Cooke.

"Znaczący krok w walce z pandemią". Jest zielone światło dla szczepionki na koronawirusa

"Jestem dobrej myśli"

Marco Cavalieri, szef oddziału badania zagrożeń biologicznych dla zdrowia i strategii szczepień EMA dodał, że jest zbyt wcześnie, by powiedzieć coś więcej na temat wpływu mutacji koronawirusa na działanie szczepionki. - Będziemy musieli się bliżej temu przyjrzeć i dopiero wtedy ocenić, czy mamy problem. Na razie nic na to nie wskazuje, jestem dobrej myśli - podkreślił.

- Wirus się zmienia, zachodzi szereg różnych mutacji, które wpływają na sposób działania szczepionki, na razie jest to za trudne, zbyt wczesne, by coś konkretnego tutaj powiedzieć - wyjaśniał. Cavalieri dodał, że po dokładnym zbadaniu być może okaże się, że szczepionka będzie musiała zostać nieznacznie zmodyfikowana.

Nowa mutacja koronawirusa

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowej odmiany SARS-CoV-2, której nadano oznaczenie VUI-202012/01, poinformował 14 grudnia tamtejszy minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano około tysiąca zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.

Koronawirus zmutował. Co wiemy o nowym szczepie

Z uwagi na możliwe zagrożenie związane z nowym wariantem koronawirusa rząd w Londynie znacząco ograniczył planowane poluzowanie restrykcji na Boże Narodzenie, a szereg państw europejskich wstrzymało ruch pasażerski z Wielką Brytanią.  

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: