Po bankructwie biura podróży. Polscy turyści największe kłopoty mają na Majorce

Biuro podróży Neckermann tymczasowo zawiesza rezerwacje wycieczek
Biuro podróży Neckermann tymczasowo zawiesza rezerwacje wycieczek
tvn24
Biuro podróży Neckermann tymczasowo zawiesza rezerwacje wycieczek ("Polska i Świat" z 24.09.2019 r.)tvn24

Biura spółki Thomas Cook oraz współpracującej z nią firmy Neckermann przekazały, że najwięcej polskich turystów, którzy ucierpieli z powodu bankructwa turystycznej firmy Thomas Cook, udając się na urlop do Hiszpanii, znajduje się na Balearach, głównie na Majorce.

NAJNOWSZE > Neckermann Polska niewypłacalne. Będzie wniosek o upadłość

Działające w Palmie, głównym mieście Majorki, biura spółki Thomas Cook oraz współpracującej z nią firmy Neckermann potwierdziły, że niektórzy z kilkuset przebywających na hiszpańskiej wyspie polskich turystów zgłosili się do nich o pomoc po tym, gdy w hotelach proszono ich o dodatkową opłatę za pobyt.

Przedstawiciel biura spółki Neckermann w Palmie wyjaśnił, że dotkniętych bankructwem spółki Thomas Cook obsługuje wciąż działające na Majorce biuro tego operatora. Jego pracownicy odmawiają jednak rozmowy z mediami.

- W chwili obecnej wszelkie komunikaty w sprawie sytuacji turystów doświadczonych bankructwem naszej firmy wydaje tylko centrala w Wielkiej Brytanii – poinformowała przedstawicielka biura firmy Thomas Cook w Palmie.

Polacy utknęli w Hiszpanii

Poza turystami, których bankructwo brytyjskiego operatora zaskoczyło na Balearach, kłopoty związane z żądaniem uiszczenia dodatkowych opłat w hotelu miała też 17-osobowa grupa Polaków, przybyła na wczasy do prowincji Alicante na wschodzie Hiszpanii.

Wszyscy oni na stałe mieszkają w Niemczech. Na urlop dotarli za pośrednictwem niemieckich spółek powiązanych z firmą Thomas Cook.

Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe MSZ, władze Thomas Cook gwarantują lot powrotny tylko tym Polakom, którzy wylecieli na imprezę turystyczną z Wielkiej Brytanii.

"Klienci ci będą mieli zapewniony lot powrotny do Wielkiej Brytanii w ramach standardowych działań gwarancyjnych, uruchomionych przez firmę Thomas Cook we współpracy z instytucjami brytyjskimi" - wyjaśnił MSZ.

Resort zaznaczył, że Polacy objęci systemem zabezpieczenia finansowego ATOL (Air Travel Organiser's Licence), którego gwarantem jest brytyjski rząd, mogą ubiegać się w ramach procedury reklamacyjnej o zwrot dodatkowo poniesionych kosztów.

We wtorek po południu władze Majorki poinformowały, że we własnym zakresie zapewniły 36 tysiącom turystów bezpłatny nocleg na wyspie po tym, jak hotele zażądały od nich dodatkowych opłat po bankructwie firmy Thomas Cook.

Problemy Neckermann Polska

W piątek władze największego, a zarazem najstarszego biura podróży Thomas Cook poinformowały, że znalazło się ono na skraju bankructwa. W poniedziałek firma ogłosiła upadłość.

W biurach spółki Thomas Cook na całym świecie pracuje 22 tys. osób, z czego 9 tys. w rodzimej Wielkiej Brytanii. Działająca w 16 krajach świata firma obsługiwała 19 mln turystów rocznie.

We wtorek spółka Neckermann Polska zapowiedziała, że w związku z upadkiem firmy Thomas Cook odwołuje zaplanowane na ten dzień wyloty na hiszpańską Majorkę oraz grecką wyspę Zakintos, a także środowe rejsy do wszystkich turystycznych miejsc.

W komunikacie kierownictwo operatora wyjaśniło, że wstrzymało możliwość nowych rezerwacji na dowolny sezon wakacyjny.

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP