Kluby parlamentarne w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy nie opracowały dotychczas żadnej propozycji dotyczącej reformy konstytucyjnej – oświadczył przewodniczący parlamentu Wołodymyr Rybak, otwierając wieczorne posiedzenie. Następne posiedzenie w środę.
Opozycja w odpowiedzi zarzuciła większości parlamentarnej, w której główną rolę odgrywa prezydencka Partia Regionów, sabotowanie porozumienia na rzecz uregulowania kryzysu w kraju. Posiedzenie zamknięto po ok. 20 minutach. Obrady będą kontynuowane w środę.
RELACJA Z WTORKOWEGO POSIEDZENIA RADY NAJWYŻSZEJ - Kancelaria Rady Najwyższej nie rejestruje żadnych naszych dokumentów. Większość (parlamentarna) gra na zwłokę, by temperatura konfliktu wzrastała. Rozumiejąc, że w parlamencie nic się nie decyduje, pojechałem dziś na rozmowy do prezydenta. Powiedział mi, że opracowanie reformy konstytucyjnej może zająć pół roku – oświadczył jeden z przywódców opozycji Witalij Kliczko. - Tak wiele czasu nie mamy. Jestem przekonany, że kwestia ta musi być rozwiązana bardzo szybko – powiedział.
Opozycja chce zmienić konstytucję
Opozycja uważa, że dla uregulowania kryzysu na Ukrainie należy przywrócić konstytucję w kształcie z 2004 r., zgodnie z którą w państwie tym obowiązywał system parlamentarno-prezydencki. W 2010 r., gdy do władzy doszedł Wiktor Janukowycz, Trybunał Konstytucyjny uznał, że zmiany ograniczające władzę prezydenta na rzecz parlamentu zostały uchwalone w 2004 r. wbrew procedurom. Trybunał orzekł, wówczas że na Ukrainie przywraca się konstytucję z 1996 roku. Ukraina przekształciła się tym samym z powrotem w państwo z systemem prezydencko-parlamentarnym. Na Ukrainie trwa od listopada kryzys polityczny po odmowie podpisania przez prezydenta Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z UE. Po użyciu siły przez władze początkowo pokojowe protesty przemieniły się w antyrządowe zamieszki z żądaniem dymisji prezydenta.
Autor: mtom / Źródło: PAP