Prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow podpisał ustawę, na mocy której ulegnie zmianie kształt słońca na fladze państwowej. W ocenie głowy państwa dotychczasowa wersja słońca na fladze za bardzo przypominała swoim kształtem słonecznik - poinformowało Radio Azattyk, lokalna filia Radia Swoboda.
Po wprowadzeniu zmian promienie odchodzące od słońca, widniejącego na fladze Kirgistanu, nie będą już faliste, lecz proste.
Inicjatywa prezydenta od dłuższego czasu nie była pozytywnie odbierana w społeczeństwie. Mieszkańcy Kirgistanu rozpoczęli nawet zbiór podpisów pod petycją, w której domagali się pozostawienia dotychczasowego wyglądu flagi. Parlament kraju nie wziął jednak pod uwagę nastrojów społecznych i 20 grudnia przyjął ustawę przewidującą korektę kształtu słońca na fladze - czytamy na łamach portalu Radia Azattyk.
Bloger Aftandił Żorobekow, który występował publicznie przeciwko inicjatywie głowy państwa, został zatrzymany przez kirgistańskie służby bezpieczeństwa - powiadomiła niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.
Postępująca centralizacja władzy
Położony w Azji Centralnej Kirgistan, państwo powstałe po upadku ZSRR i zamieszkane przez około 6,2 miliona osób, był do niedawna uważany za najbardziej demokratyczny kraj regionu. W przeciwieństwie do sąsiednich posowieckich republik, wyniki wyborów parlamentarnych i prezydenckich, przeprowadzanych w Kirgistanie zgodnie z międzynarodowymi standardami, nie były tam z góry znane, a władza nie miała charakteru dziedzicznego.
Jednak od czasu, gdy prezydentem na początku 2021 roku został Dżaparow, w kraju narastają tendencje autorytarne. Nowy przywódca zainicjował zmiany prowadzące do stopniowej centralizacji władzy i ograniczenia roli parlamentu. Coraz częstsze są też naruszenia praw człowieka i wolności mediów.
Źródło: PAP