Kim dotarł do Władywostoku. Na granicy witali go chlebem i solą

Aktualizacja:

Kim Dzong Un prywatnym pociągiem dotarł w środę do Władywostoku, gdzie w czwartek ma odbyć się pierwsze spotkanie lidera Korei Północnej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Po przekroczeniu rosyjskiej granicy w miejscowości Chasan, północnokoreański przywódca był witany kwiatami oraz chlebem i solą.

Kim wyruszył z Pjongjangu w środę rano czasu lokalnego (w nocy w czasu polskiego), do Władywostoku przybył po 18 czasu lokalnego (po 10 w Polsce). Spotkanie z prezydentem Putinem ma odbyć się w czwartek.

Po przekroczeniu granicy na Kim Dzong Una w mieście Chasan czekała rosyjska delegacja, która przywitała go kwiatami oraz chlebem i solą. Następnie lider KRLD odwiedził dom przyjaźni rosyjsko-koreańskiej, który powstał w 1986 roku, gdy Rosję odwiedzić miał Kim Ir Sena- twórca północnokoreańskiego reżimu oraz dziadek Kim Dzong Una - podała agencja Reutera.

Uroczysta kolacja i zwiedzanie miasta

W wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Rossija-24 Kim powiedział, że liczy na "pożyteczną i uwieńczoną sukcesem" wizytę, a z Putinem ma zamiar rozmawiać o sytuacji na Półwyspie Koreańskim oraz o pogłębianiu więzi z Rosją.

- Wiele słyszałem o waszym kraju i od dawna marzyłem, by go odwiedzić - dodał Kim przypominając, że jego ojciec Kim Dzong Il "darzył Rosję wielką miłością".

Pobyt Kima we Władywostoku rozpocznie się od uroczystej kolacji, której gospodarzem będzie wicepremier Rosji Jurij Trutniew.

Po czwartkowym szczycie z Putinem Kim prawdopodobnie zwiedzi okolice Władywostoku i w piątek wróci do Pjongjangu.

Czwarty prezydent, z którym spotka się Kim

Putin będzie czwartym prezydentem, z którym Kim Dzong Un spotka się jako przywódca Korei Północnej. Od objęcia władzy w 2011 roku kilkakrotnie spotykał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem, a także dwukrotnie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Wcześniej doradca rosyjskiego prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow poinformował, że podczas rozmów w centrum uwagi obu przywódców znajdzie się "polityczno-dyplomatyczne rozwiązanie problemu nuklearnego na Półwyspie Koreańskim".

Szczyt Rosja - Korea Północna

Szczyt Rosja-Korea Północna zapowiedziano w czasie, kiedy administracja USA zabiega o porozumienie z Kimem, mające położyć kres napięciom nuklearnym na Półwyspie Koreańskim. Dwa dotychczasowe spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem nie doprowadziły do porozumienia w sprawie denuklearyzacji. Przedstawiciele amerykańskiej administracji sugerują możliwość trzeciego szczytu USA - Korea Północna.

Zadowolone ze spotkania Kima z Putinem są Chiny.

- Zarówno Korea Północna jak i Rosja to przyjaźni sąsiedzi Chin. Z zadowoleniem przyjmujemy rozwój dwustronnych relacji oraz wzmocnienie kontaktów wysokiego szczebla pomiędzy nimi - poinformował w ostatnich dniach rzecznik MSZ w Pekinie, Lu Kang, komentując nadchodzące spotkanie.

- Wierzymy, że pomoże to stymulować proces politycznego rozwiązania kwestii Półwyspu Koreańskiego oraz przyczyni się do pokoju i stabilności w regionie - dodał.

Autor: ft,mjz/adso / Źródło: PAP