Kim chce "otworzyć nową przyszłość” Półwyspu Koreańskiego


Podczas zakończonej w środę dwudniowej wizyty w Pekinie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Chin Xi Jinping porozumieli się w sprawie współpracy na rzecz "prawdziwego pokoju" i denuklearyzacji – przekazały państwowe media północnokoreańskie.

Obaj przywódcy rozmawiali również o historycznym spotkaniu Kima z prezydentem USA Donaldem Trumpem, które odbyło się 12 czerwca w Singapurze, oraz wymienili opinie na temat sposobów rozwiązania kwestii denuklearyzacji – podała północnokoreańska agencja KCNA.

"Otworzyć nową przyszłość"

Kim powiedział Xi, że chce współpracować z chińskimi władzami, by zapewnić "prawdziwy pokój” oraz "otworzyć nową przyszłość” Półwyspu Koreańskiego – przekazała KCNA. Prezydent ChRL zapewnił przywódcę KRLD, że wspólne wysiłki obu komunistycznych sąsiadów z pewnością zagwarantują pokój i stabilność na półwyspie – podała chińska agencja Xinhua. - Wierzę, że przy wspólnym wysiłku Chin i Korei Północnej nasze relacje mogą zdecydowanie przynieść korzyść obu krajom i narodom - powiedział Xi podczas spotkania w rządowym kompleksie hotelowym Diaoyutai w Pekinie. - Obaj przywódcy przeprowadzili dogłębne konwersacje nad filiżanką herbaty w serdecznej i przyjaznej atmosferze - podała chińska agencja, dodając, że na spotkaniu obecne były również ich żony.

Xinhua potwierdziła też nieoficjalne doniesienia, że Kim odwiedził w środę park innowacji technologii rolniczych w Pekinie. Według południowokoreańskiej agencji Yonhap odzwierciedla to rosnące zainteresowanie Pjongjangu przeprowadzeniem reformy rolnej w kraju, gdzie wciąż występują poważne niedobory żywności.

Kolejna wizyta Kima

Trzecia wizyta Kima w Chinach zakończyła się w środę późnym popołudniem, a północnokoreański przywódca wyruszył w drogę powrotną do KRLD – podała Xinhua. Przywódcy Chin i Korei Północnej spotkali się również we wtorek, a Xi pozytywnie ocenił wówczas wynik szczytu w Singapurze – informowała chińska agencja. Podczas tego szczytu Kim ponownie potwierdził swoją skłonność do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”, a Trump zobowiązał się do udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa. Chiny uznawane są za jedynego ważnego sojusznika izolowanego gospodarczo i dyplomatycznie reżimu północnokoreańskiego. Pekin konsekwentnie deklaruje jednak poparcie dla jego pokojowej denuklearyzacji i utrzymuje, że stosuje się do wszystkich sankcji nałożonych na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w związku z jego zbrojeniami nuklearnymi i balistycznymi.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP