Kijów: stan gotowości bojowej w transportowym lotnictwie Rosji

Kijów: stan gotowości bojowej w transportowym lotnictwie Rosji
Kijów: stan gotowości bojowej w transportowym lotnictwie Rosji
mil.ru
mil.ruRosyjskie wojska transportowe dostarczą sprzęt nad granicę z Ukrainą?

W Rosji wydano rozkaz postawienia w stan gotowości bojowej niektórych jednostek wojskowego lotnictwa transportowego - poinformował w czwartek na konferencji prasowej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko. Trwa koncentracja rosyjskich wojsk na kontrolowanych przez separatystów terenach Donbasu.

– Dowództwo Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej postawiło wydzielone jednostki lotnictwa wojskowo-transportowego okręgu moskiewskiego i okręgu riazańskiego w stan gotowości bojowej. Może to oznaczać, że planowane jest operacyjne dostarczenie samolotami Ił-76 dodatkowych pododdziałów sprzętu wojennego na granicę z Ukrainą – powiedział Łysenko.

- W ciągu ostatniej doby do strefy przygranicznej Ukrainy przerzucono ze strony Rostowa nad Donem (Rosja) blisko 60 sztuk sprzętu bojowego. Na stację kolejową miasta Kamieńsk Szachtyński (w Rosji) przybył skład z 50 czołgami T-64 i dziesięcioma pojazdami sztabowymi bez znaków rozpoznawczych – dodał.

Rosja zaatakuje? Niespokojnie w Donbasie

Napięcie w Donbasie wzmaga się od ponad tygodnia, choć ataki separatystów na pozycje ukraińskie na wschodzie kraju trwają i tak bez przerwy, od podpisania porozumienia o zawieszeniu broni na początku września w Mińsku.

Rzecznik RBNiO oświadczył jednak na czwartkowej konferencji prasowej, że po stronie ukraińskiej nie ma strat w ludziach, choć dziewięciu żołnierzy zostało w starciach rannych.

Wojna nieunikniona?

W ostatnich dniach w ukraińskich mediach pojawiły się alarmujące informacje o tym, że agresja Rosji na Ukrainę wydaje się być nieunikniona. Powołując się m.in. na dane wywiadowcze, Ukraińcy piszą o wciąż nadciągających posiłkach z Rosji.

W Donbasie w październiku pojawili się kolejni rosyjscy oficerowie, kolejni żołnierze, a także mnóstwo ciężkiego sprzętu wojskowego, na czele z czołgami (ponad 100) i wyrzutniami rakiet, elementów obrony przeciwlotniczej.

W środę Łysenko poinformował po posiedzeniu sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy, że wojskowi "odnotowują przemieszczanie się sił rosyjskich" w okręgach donieckim i ługańskim.

Łysenko miał też przekazać ukraińskim mediom, że Rosjanie prowadzą wywiad z powietrza nad Mariupolem - największym ukraińskim portem w regionie, leżącym w tej chwili w odległości zaledwie kilku kilometrów od prawdopodobnie szykujących się do ofensywy oddziałów rosyjskiej armii.

Autor: adso,kło//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości