Kerry krytykuje Chiny: czas skończyć z podejściem "business as usual" do Pjongjangu


Sekretarz stanu USA John Kerry chce zmiany podejścia Chin wobec Korei Północnej po próbie nuklearnej, którą przeprowadził ten rządzony przez Kim Dzong Una kraj. Amerykanin rozmawiał w tej sprawie z szefem MSZ Chin, któremu powiedział, że polityka Pekinu wobec Pjongjangu musi się zmienić.

Waszyngton chce wywierać silniejszą presję na Pjongjang, czemu sprzeciwiały się do tej pory Chiny. Kerry rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Chin Wangiem Yi o różnych opcjach reakcji na próbę nuklearną Korei Północnej.

- Podejście Chin wobec Korei Północnej się nie powiodło i nadszedł czas, aby skończyć z "business as usual" podejściem do Pjongjangu po jego próbie nuklearnej - powiedział sekretarz stanu.

- Chiny miały szczególne podejście, które chciały zrealizować. Dlatego zgodziliśmy się dać im możliwość wprowadzenia go w życie - mówił. - Dzisiaj w mojej rozmowie z Chińczykami jasno stwierdziłem, że takie podejście do Korei nie poskutkowało i nie możemy dalej go stosować - dodał.

USA w kontakcie z Koreą Płd.

Kerry powiedział, że Wang zgodził się na bliską współpracę w celu zdecydowania, jakie środki presji zostaną przyjęte. Departament Obrony USA kontaktował się w tej sprawie także z Koreą Południową.

Pentagon potwierdził, że Seul prowadzi rozmowy z USA w sprawie rozmieszczenia "strategicznych aktywów" na Półwyspie Koreańskim. Nie ujawniono jednak szczegółów planów.

Rzecznik departamentu podkreślił, że zobowiązania USA do zapewnienia bezpieczeństwa Seulowi pozostają niezmienne. - Jesteśmy przekonani, że pracując krok po kroku z Koreą Południową, będziemy mogli odpowiednio zareagować na to działanie. Analizujemy różne opcje - powiedział rzecznik Pentagonu Peter Cook.

Bomba Kima

Władze Korei Północnej oświadczyły w środę, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków. Wielu ekspertów wątpi jednak, czy Pjongjang mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale. Źródła amerykańskie zastrzegają, że potrzeba co najmniej kilku dni na ustalenie, jakiego rodzaju urządzenie nuklearne zostało przetestowane przez Pjongjang.

Autor: kło / Źródło: Reuters