TVN24 | Świat

Nowy premier Kazachstanu powołany. Tokajew: w ciągu dwóch dni wojska ODKB rozpoczną wycofywanie się z kraju

TVN24 | Świat

Autor:
js\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Kazachstanu powołał Alichana Smaiłowa na premiera. Kasym-Żomart Tokajew przekazał także, że rozpoczęcie wycofywania wojsk Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), które interweniowały w kraju na jego wezwanie, nastąpi w ciągu dwóch dni.

49-letni Alichan Smaiłow był pierwszym wicepremierem w poprzednim gabinecie, który Tokajew zdymisjonował w zeszłym tygodniu w związku z gwałtownymi zamieszkami. Od 5 stycznia był pełniącym obowiązki szefa rządu.

Protesty w Kazachstanie wybuchły 2 stycznia i początkowo były związane z dwukrotną podwyżką cen gazu LPG, lecz z czasem rozszerzyły się i nabrały charakteru politycznego. W Ałmaty doszło do masowych aktów agresji i wandalizmu. Władze ogłosiły, że doszło do próby zamachu stanu, kierowanej przez "uzbrojonych bojowników".

Zamieszki w KazachstaniePAP/EPA/ALEXANDER KUZNETSOV

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że siły bezpieczeństwa w Kazachstanie zatrzymały w sumie 9900 osób w związku z ostatnimi zamieszkami. Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew powiedział we wtorek w przemówieniu przed parlamentem, że wśród agresorów byli islamscy bojownicy z krajów Azji Środkowej i Afganistanu, a także z Bliskiego Wschodu.

Na wniosek prezydenta Kazachstanu, do kraju przybył liczący ponad dwa tysiące żołnierzy kontyngent wojsk należących do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) krajów: Rosji, Armenii, Białorusi, Tadżykistanu i Kirgistanu.

Tokajew przekazał też, że rozpoczęcie wycofywania wojsk ODKB z kraju nastąpi w ciągu dwóch dni. Dodał, że całkowicie mają opuścić Kazachstan w ciągu 10 dni.

Autor:js\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ALEXANDER KUZNETSOV

Tagi:
Raporty: