Tokajew oskarża poprzednika o faworyzowanie "kasty bogaczy". Miejsce pobytu Nazarbajewa wciąż nieznane

Źródło:
PAP, Radio Swoboda, RIA Nowosti

Kasym-Żomart Tokajew - jak twierdzą kazachscy niezależni eksperci - doszedł do władzy dzięki mentorowi Nursułtanowi Nazarbajewowi. Teraz oskarża jednak poprzednika o stworzenie i faworyzowanie w kraju "kasty bogaczy". Po antyrządowych protestach i gwałtownych zamieszkach na ulicach wielu miast wieloletni przywódca i "ojciec narodu" wciąż nie pojawił się publicznie. Gdzie jest Nazarbajew?

- Z powodu Ełbasy w kraju pojawiła się wyjątkowo wpływowa grupa społeczna ludzi bardzo bogatych. Myślę, że nadszedł czas, by zadośćuczynić za to narodowi Kazachstanu - oświadczył Tokajew w czasie wtorkowego wystąpienia przed deputowanymi izby niższej parlamentu. Ełbasy (ojciec narodu) to tytuł nadany Nursułtanowi Nazarbajewowi przez parlament. Kazachska sekcja Radio Swoboda odnotowała, że to było "jedyne wspomnienie Tokajewa o byłym przywódcy" w czasie wystąpienia w parlamencie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W ubiegłym tygodniu Tokajew pozbawił 81-letniego Nazarbajewa funkcji szefa Rady Bezpieczeństwa. Jego odejścia z polityki żądali demonstrujący od 2 stycznia obywatele, którzy początkowo wyszli na ulice w związku z dwukrotną podwyżką cen gazu LPG, lecz z czasem rozszerzyli swoje postulaty o te o charakterze politycznym.

Od wybuchu protestów Nazarbajew nie pojawił się publicznie. Na początku stycznia redaktor naczelny radia Echo Mokwy Aleksiej Wieniediktow na kanale Telegram przekazał, że Nazarbajew jest gotowy do opuszczenia kraju w celach "medycznych". Więcej szczegółów nie podał. Rosyjskie i kazachskie media spekulowały wcześniej, że "ojciec narodu" może przebywać w Chinach, jednak tamtejsze MSZ zdementowało te doniesienia.

Nursułtan Nazarbajew rządził Kazachstanem przez ponad 27 lat kremlin.ru

We wtorkowej przemowie prócz Nazarbajewa obecny prezydent nie wymienił żadnych nazwisk, mówił jedynie, że "finansowe grupy oligarchiczne stały się kluczowymi beneficjentami wzrostu gospodarczego", a "oligopole poważnie ograniczyły rozwój wolnego rynku i zmniejszyły konkurencyjność kraju".

W Kazachstanie wiele intratnych stanowisk kierowniczych w instytucjach państwowych i przedsiębiorstwach zajmują członkowie rodziny poprzedniego prezydenta, między innymi córki, zięciowie, czy wnuki Nazarbajewa.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Radio Swoboda, RIA Nowosti

Źródło zdjęcia głównego: elbasy.kz

Tagi:
Raporty: