Świat

Kardynał kamerling: Byliśmy tą informacją oszołomieni i przejęci

Świat


Powodem decyzji Benedykta XVI o ustąpieniu było osłabienie jego sił fizycznych, a z całą pewnością nie jego zdolności intelektualnych, które pozostały "nadzwyczajnie przenikliwe" - wyjaśnił watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone w telewizji RAI.

Komentując ogłoszoną w poniedziałek decyzję papieża o abdykacji 28 lutego, kardynał Bertone powiedział w RAI 1: Benedykt XVI "zestawił upadek sił fizycznych, siłę ciała i wigor ducha" z zadaniami i nadzwyczajnym charakterem posługi następcy świętego Piotra, zarządzania Kościołem. Porównania tego papież dokonał - dodał kard. Bertone - biorąc pod uwagę wpływ, jaki wywarły lata pontyfikatu Jana Pawła II i jego "obecność na całym świecie".

"Wstrząsająca decyzja"

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej jest jednocześnie Kamerlingiem Kościoła katolickiego i jako taki będzie zarządzał sprawami zwyczajnymi Kościoła i Watykanu w okresie wakatu po ustąpieniu papieża.

Kardynał Tarcisio Bertone przyznał, że decyzja Benedykta XVI jest "nieoczekiwana, wstrząsająca, poruszająca i wzruszająca". Kardynałowie, którzy ją usłyszeli podczas poniedziałkowego konsystorza, byli według słów kard. Bertone "oszołomieni i przejęci".

"Teraz papież udaje się na modlitwę i refleksję; mamy nadzieję, że będzie nas dalej obdarzał swą mądrością" - dodał kard. Bertone.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: