Dwa wyroki śmierci i dożywotnie więzienie - to trzy pierwsze wyroki, jakie usłyszeli członkowie grupy osób oskarżonych o skażenie chińskiego mleka melaminą. Według Pekinu od skażonego mleka prawdopodobnie sześcioro dzieci zmarło, a blisko 300 tys. miało kłopoty ze zdrowiem.
Jeden ze skazanych na karę śmierci to Zhang Yujun (Dżang I-dzin) - wytwórca i dystrybutor produktu, nazwanego "proteiną w proszku" a składającego się głównie z melaminy. Produkt ten miał wzbogacać skład mleka.
Karę dożywotniego więzienia orzeczono w sprawie Zhang Yanzhanga (Dżang Jen-dżang), który rozprowadzał na rynku "proteinę" produkowaną przez pierwszego skazanego. W sumie w ciągu niecałego roku - od października 2007 do sierpnia 2008 roku - wyprodukowano ponad 775 ton takiego proszku o wartości rynkowej 999 tys. USD.
Przed sądem w mieście Shijiazhuang (czyt. Szy-dzia-dżuang) odpowiada w sumie 21 osób, głównie z zarządu firmy Sanlu, która sprzedawała skażone produkty. Proces ma rekordowe tempo - pierwsze rozprawy zaczęły się dopiero w połowie grudnia.
Rodziny chcą większych odszkodowań
Nie jest to jednak jedyny proces związany z melaminą. 213 rodzin chińskich dzieci, które zmarły lub zachorowały po spożyciu mleka skażonego melaminą, chce odszkodowań od 22 firm mleczarskich, o których wiadomo, że sprzedawały takie mleko.
Rodziny poszkodowanych dzieci odrzucają proponowane przez firmy mleczarskie wypłaty, domagając się od firm mleczarskich większych odszkodowań i pokrywania kosztów leczenia ofiar do końca życia, a nie tylko do ukończenia 18 roku życia.
Propozycja firm mleczarskich przewiduje po 200 tys. juanów (29 tys. USD) dla rodziców dzieci, które zmarły, po 30 tys. juanów (4380 USD) w przypadkach poważnej kamicy nerkowej powodowanej przez melaminę i po 2 tys. juanów (290 USD) w przypadku mniej poważnych schorzeń. W sumie byłoby to 1,1 miliarda juanów (160 mln USD).
Przewidziano też dodatkowy fundusz (200 milionów juanów, czyli 29 milionów USD) na pokrywanie kosztów leczenia, ale tylko do ukończenia przez poszkodowane dzieci 18 lat.
Do czego służy melamina?
Melaminę nieuczciwe firmy dodawały do mleka, aby oszukać testy jakościowe, stwierdzające zawartość białka. Wykryto ją w niemal 70 mlecznych produktach, w tym także w słodyczach, z ponad 20 firm w Chinach.
Melamina służy do wyrobu materiałów wiążących, farb, lakierów i przedmiotów gospodarstwa domowego; stosuje się ją też m.in. do modyfikacji betonu. Ze względu na wysoką zawartość azotu była stosowana do zawyżania zawartości białka w mleku.
Nieprzyswajalna przez organizm ludzki, prowadzi do niewydolności nerek. Melaminę wykryto w niemal 70 mlecznych produktach, w tym także w słodyczach, z ponad 20 firm w Chinach.
Źródło: Reuters, PAP, bbc.co.uk