TVN24 | Świat

Spowodował zabicie trzech kobiet, został stracony. Ostatnia egzekucja za prezydentury Trumpa

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP
Egzekucji dokonano w więzieniu Terre Haute w stanie Indiana
Reuters Archiwum Egzekucji dokonano w więzieniu Terre Haute w stanie Indiana

W piątek w nocy czasu lokalnego w stanie Indiana w więzieniu Terre Haute wykonano egzekucję na Dustinie Higgsie, skazanym dwie dekady temu za zabójstwo trzech kobiet. To trzynasta - i ostatnia - kara śmierci wykonana przez federalną administrację ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Według amerykańskich mediów 48-letni mężczyzna był ostatnim więźniem federalnym, któremu groziła egzekucja na pięć dni przed przejęciem władzy przez Joe Bidena, który jest przeciwnikiem kary śmierci. Higgs otrzymał wyrok za zabójstwo trzech kobiet w stanie Maryland w 1996 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Skazany jednogłośnie na śmierć

Według Departamentu Sprawiedliwości USA w roku 1996 Higgs zaprosił trzy kobiety: Tamik Black, Mishann Chinn oraz Tanji Jackson do swojego mieszkania w Marylandzie. Towarzyszyło mu dwóch mężczyzn - Willis Haynes i Victor Gloria. Kiedy doszło do sprzeczki między Jackson a Higgsem, ten zaproponował, że odwiezie kobiety do Waszyngtonu. Pojechał jednak do rezerwatu Patuxent National Wildlife Refuge w hrabstwie St.George w stanie Maryland. Dał pistolet Haynesowi i kazał mu zastrzelić kobiety.

Dustin HiggsUnited States Penitentiary Terre Haute

Higgs został skazany w roku 2001 na karę śmierci, a Haynes na dożywocie. Gloria, który był świadkiem koronnym, otrzymał w zamian za zeznania złagodzony wyrok siedmiu lat więzienia.

Sędzia federalny Peter Messitte, który przewodniczył procesowi Higgsa przed dwoma dekadami oświadczył, że "nie zasługuje on na wiele współczucia". - Miał sprawiedliwy proces i ława przysięgłych skazała go jednogłośnie na śmierć za nikczemną zbrodnię – uzasadniał Messitte.

"Nikogo nie zastrzelił. Nikogo nie zabił"

We wniosku ułaskawienie Higgsa z 19 grudnia jego obrońcy argumentowali, że był wzorowym więźniem i oddanym ojcem syna urodzonego wkrótce po jego aresztowaniu. Wskazywali na jego traumatyczne dzieciństwo i utratę matki chorej na raka, gdy miał 10 lat.

- W środku pandemii i wszystkiego, co dzieje się teraz w kraju, wydaje się po prostu szalone, aby dokonywać egzekucji. Szczególnie Dustina, który nikogo nie zastrzelił. Nikogo nie zabił - przekonywał Shawn Nolan, jeden z obrońców Higgsa.

Prawnicy doprowadzili 13 stycznia do tymczasowego zawieszenia przez federalny sąd apelacyjny egzekucji Higgsa, a także innego więźnia, Coreya Johnsona. Obaj zarazili się koronawirusem.

Corey JohnsonRichmond Police

Pełnomocnicy twierdzili, że narażało to ich klientów na większe ryzyko niepotrzebnego cierpienia podczas wykonywania wyroku przez wstrzyknięcie trucizny. Sąd Najwyższy USA uchylił tę decyzję. Johnson został stracony w czwartek wieczorem, sąd zdecydował też o wykonaniu wyroku na Higgsie, co stało się w piątek w nocy.

Kara śmierci w USA

Amerykańskie media przypominają, że w 1972 roku Sąd Najwyższy uznał karę śmierci za niezgodną z konstytucją na poziomie stanowym i federalnym. Wiele stanów uchwaliło jednak przepisy przywracające karę śmierci, a w 1976 roku Sąd Najwyższy zezwolił im na przeprowadzanie egzekucji.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 1988 roku przywróciła federalne egzekucje za niektóre przestępstwa związane z narkotykami lub morderstwem, a federalna ustawa o karze śmierci z 1994 roku rozszerzyła o około 60 zakres przestępstw kwalifikujących się do kary najwyższej. Między rokiem 1988 a pierwszą połową 2020 roku przeprowadzono tylko trzy egzekucje federalne, wszystkie podczas kadencji prezydenta George'a W. Busha.

Kara śmierci w USA PAP/Adam Ziemienowicz

W lipcu minionego roku Trump zdecydował zakończyć 17-letnią przerwę w wykonywaniu federalnej kary śmierci. W ciągu zaledwie jednego tygodnia rząd federalny stracił wtedy trzech mężczyzn. Były to pierwsze egzekucje federalne od 2003 roku. W sumie wykonano wyroki śmierci na 13 osobach. Siedem przeprowadzono już po wyborze Joe Bidena na prezydenta.

Rok 2020 był pierwszym w historii Stanów Zjednoczonych, w którym liczba egzekucji federalnych przewyższyła liczbę egzekucji stanowych. Opublikowany w środę raport Centrum Informacji o Karze Śmierci podał, że w 2020 roku wykonano siedem egzekucji na szczeblu stanowym. Było ich najmniej od 37 lat. 22 stany zniosły już w ogóle karę śmierci.

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: United States Penitentiary Terre Haute