Drugi chiński balon, tym razem nad Kanadą. Ambasador Chin trafił na dywanik 

Autor:
mjz
/ prpb
Źródło:
PAP

Kanadyjski resort obrony poinformował, że wojsko obserwuje chiński balon szpiegowski, poruszający się w kanadyjskiej przestrzeni powietrznej. Jest on najpewniej podobny do tego, jaki znalazł się nad terytorium USA. Ambasador Chin w Kanadzie został wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych w Ottawie.

"Balon obserwacyjny, przelatujący na dużych wysokościach został wykryty, a jego przemieszczanie jest aktywnie monitorowane przez NORAD (Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej - red.). (...) Kanada podejmuje kroki w celu zabezpieczenia swojej przestrzeni powietrznej, włączając w to monitoring drugiego potencjalnego incydentu" - napisał kanadyjski resort obrony w komunikacie opublikowanym w nocy z czwartku na piątek.

Kanada współpracuje w tej sprawie ze Stanami Zjednoczonymi, a ministerstwo zapewniło, że "podejmuje wszelkie środki, by zabezpieczyć wrażliwe informacje na temat Kanady przed zagranicznymi zagrożeniami wywiadowczymi". Media zwróciły uwagę, że balon krążący nad terytorium USA był widziany między innymi nad stanem Montana, gdzie znajdują się trzy amerykańskie bazy nuklearne. Po kanadyjskiej stronie granicy z Montaną sąsiaduje prowincja Alberta.

Ambaasador Chin wezwany do kanadyjskiego resortu dyplomacji

Według piątkowych informacji telewizji Global News, ambasador Chin został jeszcze w czwartek wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych Kanady.

W piątek resort dyplomacji Chin wyraził ubolewanie z powodu incydentu i poinformował, że wykryty w minionych dniach nad północnymi stanami USA balon, który USA uważają za szpiegowski, jest cywilnym "statkiem" do obserwacji meteorologicznych i "zboczył daleko od planowanego kursu".

Czytaj także: Balon szpiegowski wykryty nad USA. Pekin "ubolewa", Waszyngton przekłada wizytę

Jak podały w piątek w południe kanadyjskie media, amerykański sekretarz stanu Antony Blinken odwołał z powodu tego incydentu planowaną wizytę w Chinach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości