TVN24 | Świat

Kanadyjczycy staną przed chińskim sądem. Pekin twierdzi, że to nie jest odwet

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Kanada zabiega o uwolnienie swoich obywateli przetrzymywanych w Chinach, Michaela Spavora i Michaela Kovriga. Ich procesy rozpoczną się w najbliższych dniach – poinformował szef kanadyjskiej dyplomacji Marc Garneau.

"Zatrzymanie panów Kovriga i Spavora jest dla rządu Kanady sprawą o najwyższej randze i nieustannie pracujemy nad zapewnieniem ich niezwłocznego zwolnienia. Nasza ambasada w Pekinie została poinformowana, że początek rozprawy w sprawie Michaela Spavora został zaplanowany na 19 marca, a w sprawie Michaela Kovriga – na 22 marca. Uważamy, że ich zatrzymanie było arbitralne i nadal jesteśmy głęboko poruszeni brakiem przejrzystości w tych postępowaniach" – przekazał szef kanadyjskiej dyplomacji w środowym komunikacie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Marc Garneau dodał, że przedstawiciele Kanady starają się o stały dostęp do Spavora i Kovriga, zgodnie z Konwencją Wiedeńską oraz porozumieniem konsularnym między Kanadą a Chinami. Zwrócili się też o umożliwienie obecności podczas rozprawy. "Przedstawiciele Kanady będą zapewniać wsparcie obu mężczyznom i ich rodzinom podczas tej niemożliwej do zaakceptowania ciężkiej próby" – podkreślił Garneau.

Kovrig i Spavor zostali aresztowani w Chinach 10 grudnia 2018 roku, dziewięć dni po tym, gdy w Kanadzie zatrzymano, na wniosek USA, wiceprezes Huawei Meng Wanzhou. Pod koniec maja ubiegłego roku sąd w Vancouver orzekł, że proces ekstradycyjny Meng może być prowadzony, ponieważ 13 zarzutów stawianych przez USA jest konsekwencją czynów uznawanych za przestępstwo także w Kanadzie. Od początku marca trwa rozprawa w sprawie jej ekstradycji, jej zakończenie jest planowane na połowę maja tego roku. Media wskazują jednak, że niektóre procesy ekstradycyjne mogą trwać latami.

Odwet za zatrzymanie Meng

Chińskie władze twierdzą, że sprawy Meng i obu Kanadyjczyków nie mają związku, jednak poprzedni ambasador Chin w Kanadzie Lu Shaye w połowie stycznia 2019 napisał w ottawskim "The Hill Times", że aresztowanie Spavora i Kovriga to odwet za zatrzymanie Meng. Zarzucił też Kanadzie i jej sojusznikom, że są "białymi rasistami".

Premier Kanady Justin Trudeau wypowiadając się kilka dni temu o sytuacji Kovriga i Spavora powiedział, że "jest rzeczą oczywistą, iż obaj zostali zatrzymani na podstawie wymyślonych zarzutów dotyczących bezpieczeństwa narodowego". Przypomniał, że po aresztowaniu Kanadyjczyków władze chińskie "jasno określały, że te sprawy są związane" z zatrzymaniem wiceprezeski Huawei.

Sprawa Spavora i Kovriga była jednym z tematów poruszonych podczas wirtualnego spotkania Trudeau z prezydentem USA Joe Bidenem pod koniec lutego tego roku. W oświadczeniu po tych rozmowach Joe Biden wymienił Kovriga i Spavora z nazwiska, wskazując, że USA będą stawać w ich obronie. Biden ostrzegł Chiny, że "ludzkie życie to nie jest przedmiot targów".

Jeszcze w 2005 roku w badaniu Pew Research z 2005 roku 58 procent Kanadyjczyków miało pozytywną opinię o Chinach. Po roku od zatrzymania Spavora i Kovriga w sondażu Angus Reid odsetek takich osób spadł do 29 procent. W maju 2020 roku w sondażu tej samej firmy przychylność do Chin deklarowało 14 proc. Kanadyjczyków uczestniczących w badaniu.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP