Kanadyjskie media informują o udaremnionej próbie zamachu na Irwina Cotlera, byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Kanady. Polityk przyznał, że służby ostrzegały go o możliwym ataku. W spisek na jego życie zaangażowani mieli być irańscy agenci. 84-latek niejednokrotnie krytykował działania Teheranu.
Służby ostrzegły Irwina Cotlera przed możliwym atakiem na jego życie. 26 października polityk został poinformowany, że w ciągu kolejnych 48 godzin może paść ofiarą zamachu ze strony irańskich agentów - podała w poniedziałek kanadyjska gazeta "The Globe and Mail". Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Kanady potwierdził te doniesienia w opublikowanej 19 listopada rozmowie z BBC.
Zgodnie z relacją brytyjskiego nadawcy Cotler miał otrzymać informację o możliwym zamachu od policji federalnej. Ta w wystosowanym w odpowiedzi na medialne publikacje oświadczeniu podkreśliła, że z uwagi na dobro operacji oraz kwestie bezpieczeństwa nie dzieli się informacjami na temat stosowanych przez siebie środków ochronnych ani objętych nimi osób.
Doniesienia o zagrożeniu wobec Cotlera są "bardzo niepokojące"
"The Globe and Mail" ustaliło, że w spisek zaangażowane miały być dwie osoby. Nie wiadomo, czy zostały one aresztowane czy uciekły z Kanady. Zgodnie z relacją gazety Irwin Cotler pozostaje pod ochroną służb od czasu ataku Hamasu na Izrael z 7 października ubiegłego roku. Politykowi zapewniono m.in. kuloodporne pojazdy i ochronę uzbrojonych funkcjonariuszy - dodaje dziennik.
Izba Gmin kanadyjskiego parlamentu jednogłośnie potępiła domniemany zamach. Minister obrony narodowej Kanady Bill Blair zaznaczył, że politycy zostali poproszeni przez agencje bezpieczeństwa o powstrzymanie się od dyskusji na ten temat. Minister innowacji, nauki i przemysłu zapewnił, że w związku ze sprawą "podjęte zostaną wszelkie stosowne kroki". Polityk stwierdził też, że doniesienia o zagrożeniu wobec Cotlera są "bardzo niepokojące".
Kim jest Irwin Cotler
Jak przypomina BBC, w latach 2003-2006 Irwin Cotler pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie Paula Martina. W parlamentarnych ławach zasiadał do 2015 roku. Po przejściu na polityczną emeryturę działał jako aktywista. Niejednokrotnie krytykował irański reżim. Opowiadał się też za uznaniem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) za organizację terrorystyczną. Cotler ma też silne powiązania z Izraelem - dodaje brytyjski nadawca, wskazując na fakt, iż pasierbica Kanadyjczyka, Michal Cotler-Wunsh, jest izraelską polityczką i dyplomatką. Jak napisała na platformie X Cotler-Wunsh, doniesienia o próbach zamachu na jej ojczyma są "szokujące, ale nie zaskakujące".
Publiczny nadawca CBC przypomniał, że w styczniu br. amerykański departament sprawiedliwości ujawnił akt oskarżenia, w którym dwóm Kanadyjczykom postawiono zarzuty organizowania zabójstw w USA na zlecenie służb wywiadowczych Iranu. Jeden z tych mężczyzn to członek gangu motocyklowego Hell's Angels, a drugi to jego znajomy, nielegalnie przebywający w Stanach Zjednoczonych. Obaj mieli zostać wynajęci przez irańskiego handlarza narkotyków, działającego na zlecenie irańskiego wywiadu.
Na początku listopada media obiegły też informacje o planach irańskiego zamachu na Donalda Trumpa. Federalne Biuro Śledcze przekazało, że próba została udaremniona, a Trump jest pilnie strzeżony.
ZOBACZ TEŻ: Donald Trump na celowniku Iranu. Amerykańskie służby twierdzą, że udaremniły próbę zamachu
Źródło: BBC, "The Globe and Mail", PAP
Źródło zdjęcia głównego: SALVATORE DI NOLFI/PAP