TVN24 | Świat

Gdzie jest były król? Hiszpańskie media mają nowy trop

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP

Podejrzany o korupcję były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon wyjechał do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi - doniosła w piątek madrycka gazeta "ABC". Według dziennika, towarzyszy mu pięć osób.

Według bliskiego środowiskom monarchistycznym dziennika Juan Carlos po wyjeździe z Madrytu udał się do położonego na północnym zachodzie Hiszpanii regionu Galicji. Tam z lotniska w Vigo miał odlecieć prywatnym samolotem do Abu Zabi, zatrzymując się po drodze w Paryżu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"ABC" ustalił, że poza czterema członkami ochrony byłemu królowi w niedzielnej podróży do Abu Zabi towarzyszyła jeszcze jedna osoba.

Madrycka gazeta twierdzi, że miejscem pobytu Juana Carlosa jest Hotel Emirates Palace, jedna z najdroższych na świecie placówek hotelowych. Według "ABC" były król dotychczas nie opuścił jeszcze terenu hotelu.

Juan Carlosshutterstock

Podejrzenia korupcyjne wobec byłego monarchy

We wtorek stołeczna gazeta napisała, że były król Hiszpanii, podejrzany w toczącym się od czerwca przed Sądem Najwyższym procesie dotyczącym korupcji, w którą uwikłane są m.in. władze Arabii Saudyjskiej, wyleciał z portugalskiego Porto do Republiki Dominikany.

CZYTAJ WIĘCEJ. Były król na dobrowolnym wygnaniu >>>

W poniedziałek Juan Carlos opublikował skierowany do Filipa VI list, w którym ogłosił, że udaje się na emigrację, aby "ułatwić" synowi sprawowanie urzędu głowy państwa. W piśmie przypomniał o "reperkusjach publicznych", nawiązując do zarzutów korupcyjnych wobec swojej osoby.

W czwartek Sąd Najwyższy Hiszpanii oświadczył, że nie przewiduje zastosowania środków zapobiegawczych wobec byłego króla. Wniosek taki został skierowany do SN przez separatystyczną katalońską organizację Omnium Cultural. Jej władze wezwały SN do wszczęcia poszukiwań byłego króla międzynarodowym listem gończym oraz zastosowanie środków zapobiegawczych, takich jak np. zajęcie jego ruchomości.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez pochwalił dwór królewski za zdystansowanie się od "nagannych zachowań" byłego monarchy. Zaznaczył jednak, że wyjazd Juana Carlosa nie może być postrzegany jako ucieczka, gdyż Burbon zgodził się już wcześniej stanąć przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości.

Autor:ft

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości