Świat

Czeszka, Hiszpan i Szwedka ze zgodą komisji na objęcie unijnych stanowisk

Świat

Wcześniej we wtorek zgodę na objęcie stanowiska komisarza otrzymał Janusz Wojciechowski
Wcześniej we wtorek zgodę na objęcie stanowiska komisarza otrzymał Janusz WojciechowskiEBS
wideo 2/24

Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego udzieliła poparcia Hiszpanowi Josepowi Borrellowi na stanowisko szefa unijnej dyplomacji. Tego samego dnia koordynatorzy komisji wolności obywatelskich zgodzili się na objęcie stanowiska komisarza do spraw wewnętrznych przez Szwedkę Ylvę Johansson. Czeszka Viera Jourova dostała natomiast zielone światło dwóch komisji: wolności obywatelskich i spraw konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim. Ma zostać wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości.

WE WTOREK JANUSZ WOJCIECHOWSKI OTRZYMAŁ ZGODĘ NA OBJĘCIE FUNKCJI KOMISARZA DS. ROLNICTWA >

Josep Borrell, kandydat na szefa dyplomacji Unii Europejskiej

Podczas wysłuchania w komisji europarlamentu kandydat na szefa dyplomacji Unii Europejskiej, Hiszpan Josep Borrell podkreślił, że zamierza zaangażować się w reformy na Bałkanach Zachodnich, wspierać demokrację na Ukrainie, stawić czoło wyzwaniom w południowym sąsiedztwie, opracować nową strategię wobec Afryki, pracować nad stosunkami politycznymi z Azją, zacieśnić współpracę z Ameryką Łacińską i przywrócić stosunki transatlantyckie (USA-UE).

Eurodeputowani zapytali, w jaki sposób zamierza osiągnąć konsensus między państwami członkowskimi w sprawie podejścia np. do Rosji lub spraw ogólnie związanych z bezpieczeństwem i obroną. - Potrzebujemy wspólnej kultury strategicznej i empatii, aby zrozumieć różne punkty widzenia - odpowiedział. Padło też pytanie o rolę, jaką UE może odegrać w tworzeniu globalnego bezpieczeństwa, gdy naruszane są umowy o nierozprzestrzenianiu broni. Europosłowie podnieśli również kwestię ochrony interesów morskich UE na całym świecie.

Josep BorrellShutterstock

Zapytany o negocjacje Kosowo - Serbia, Borrell odpowiedział, że trwają one zbyt długo i Europa musi zaangażować się w pomoc w wyjściu z impasu. Zapowiedział, że pierwszą podróż zagraniczną odbędzie do Prisztiny.

Borrell pochodzi z Katalonii i jest związany z Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE). Był już przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a wcześniej dwukrotnie ministrem.

JOSEP BORRELL. CZYTAJ WIĘCEJ >

Viera Jourova, kandydatka na wiceprzewodniczącą KE

Viera Jourova w przemówieniu wprowadzającym stwierdziła, że jej portfolio dotyczy "duszy Europy i wyzwań, przed którymi stoi Europa, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie" oraz że "spróbuje budować mosty w całej Unii Europejskiej w oparciu o wspólne wartości".

Posłowie zadawali pytania dotyczące zagrożeń dla wolności mediów, od przemocy fizycznej po obelżywe wystąpienia i spory sądowe. Jourova została również zapytana o ochronę praworządności, niezależność sądownictwa, kurczącą się przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego.

Ponadto przesłuchanie koncentrowało się na toczących się postępowaniach w ramach procedury art. 7, a także na potrzebie stałego mechanizmu monitorowania praworządności dla wszystkich państw członkowskich. Omawiano kwestie dotyczące dezinformacji, wolności słowa oraz kwestii przejrzystości legislacyjnej UE.

Viera Jourova Wikimedia (CC BY SA 2.0)/Arno Mikkor, Aron Urb

Zasiadająca w Komisji Europejskiej od 2014 roku Czeszka ma objąć w jej nowym składzie stanowisko komisarza do spraw przestrzegania rządów prawa oraz przeciwdziałania dezinformacji, manipulacjom wyborczym i mowie nienawiści.

W poprzedniej kadencji była komisarzem ds. sprawiedliwości, ochrony konsumentów i równości płci. Czeski rząd zatwierdził jej ponowne oddelegowanie do KE 26 sierpnia, czyli w najpóźniejszym dopuszczalnym terminie.

Ylva Johansson, kandydatka na komisarz ds. wewnętrznych

Ylva Johansson była jedną z trojga kandydatów - obok Sylvie Goulard z Francji i Janusza Wojciechowskiego z Polski - która po pierwszym wysłuchaniu nie dostała od razu zielonego światła od europosłów.

Na ich prośbę dodatkowych odpowiedzi udzieliła na piśmie. Jej odpowiedzi uznano we wtorek za satysfakcjonujące.

W czasie ubiegłotygodniowego przesłuchania Johansson podkreśliła, że jednym z jej głównych zadań będzie zaproponowanie nowego paktu w sprawie migracji i azylu. - To trudne, ale porażka po prostu nie wchodzi w grę - powiedziała. Szwedka zauważyła, że legalne i bezpieczne szlaki dla migrantów do UE również są częścią tego rozwiązania.

Posłowie poprosili, by wyjaśniła, w jaki sposób planuje wypracować konsensus w sprawie reformy systemu azylowego. Johansson odpowiedziała, że w ciągu pierwszych 100 dni swojej kadencji nie spodziewa się nowych propozycji na temat odblokowania dyskusji na temat migracji.

Ylva JohanssonThomas Trutschel / Contributor/Getty Images

Eurodeputowani przedstawili także kilka pytań dotyczących operacji poszukiwawczo-ratowniczych na Morzu Śródziemnym, sytuacji migrantów i osób ubiegających się o azyl, które są w Libii, oraz umów w sprawie migracji z krajami spoza UE.

Johansson mówiła, że jej celem jest zbudowanie skutecznej unii bezpieczeństwa. Zobowiązała się walczyć z terroryzmem i wszelkimi formami radykalizacji postaw. Kandydatka podkreśliła też, że kluczowym celem jest powrót do funkcjonującej w pełni strefy Schengen, wolnej od kontroli na granicach wewnętrznych.

Johansson rozpoczynała karierę polityczną w młodzieżówce szwedzkiej Partii Komunistycznej, ugrupowaniu, które później zmieniło nazwę na Partia Lewicy. Z ramienia tej partii była posłanką do szwedzkiego parlamentu, a następnie zasiliła szeregi bardziej umiarkowanej szwedzkiej Partii Robotniczej-Socjaldemokraci. Z zawodu jest nauczycielką, ale przez większość życia zajmowała się polityką.

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: