Osiem osób, w tym dwaj instruktorzy wojskowi z USA i jeden z RPA, zginęło w poniedziałek, gdy jordański oficer zaczął strzelać na oślep w centrum szkolenia policji na przedmieściach Ammanu; sześć osób zostało rannych - poinformowały źródła amerykańskie. Napastnik był kapitanem policji i również instruktorem. Został zabity przez siły bezpieczeństwa. Wcześniej służby bezpieczeństwa podawały, że popełnił samobójstwo.
Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że w sprawie tej przeprowadzone zostanie szczegółowe dochodzenie. Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby poinformował, że Waszyngton "jest w stałym kontakcie z władzami Jordanii, które zaoferowały pełne wsparcie" w ramach śledztwa.
Jak twierdzi źródło, na które powołuje się agencja AFP, mężczyzna "nie miał żadnego związku z organizacjami terrorystycznymi". Ambasada USA w stolicy Jordanu, Ammanie, poinformowała, że jest za wcześnie na to, by spekulować na temat przyczyn tej strzelaniny, zapewniła jednak w pisemnym oświadczeniu, że współpracuje blisko z jordańskimi władzami w ramach "pełnego i wyczerpującego śledztwa". Podała też, że wśród rannych jest dwóch Amerykanów. Przedstawiciel Waszyngtonu wyjaśnił, że zabici Amerykanie nie byli zatrudnieni w amerykańskiej administracji, lecz przebywali w Jordanii jako pracownicy kontraktowi. Do zdarzenia doszło w finansowanym przez Amerykanów centrum szkolenia irackich i palestyńskich sił bezpieczeństwa w Muaqar na wschodnich przedmieściach Ammanu.
Zamach w rocznicę
Agencja Reutera zwraca uwagę, że tragedia wydarzyła się w 10. rocznicę samobójczych ataków irackiego odłamu Al-Kaidy na trzy luksusowe hotele w Ammanie. Był to najtragiczniejszy zamach w historii Jordanii; zginęło w nim 57 osób, a około stu zostało rannych.
Jordania jest oddanym sojusznikiem USA i uczestniczy w działaniach międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) w Iraku i Syrii, z którymi graniczy. W Jordanii przebywa kilkuset amerykańskich instruktorów wojskowych w ramach programu poprawienia obronności kraju; stacjonują tam myśliwce F-16, które wykorzystują jordańskie bazy do ataków z powietrza na pozycje IS w Syrii. Jednak rola Ammanu w walce z IS wzmaga niepokoje jordańskiego społeczeństwa w związku z brakiem stabilizacji na granicach i obawami, że zaangażowanie w kampanię przeciwko IS może doprowadzić do ataków islamistów w samej Jordanii. Król Abdullah II uważa dżihadystów z IS za główne zagrożenie dla swego kraju.
Autor: mk\mtom / Źródło: PAP