Komisja Wyborcza Indonezji oficjalnie poinformowała, że Joko Widodo wygrał wybory prezydenckie 17 kwietnia. Widodo, który będzie pełnił drugą kadencję funkcję szefa państwa, otrzymał 55,5 procent głosów, natomiast jego rywal Prabowo Subianto - 44,5 procent poparcia i zamierza zaskarżyć wyniki wyborów.
W wyścigu prezydenckim 57-letni Widodo - znany także jako Jokowi - mierzył się z reprezentującym elitę polityczną i wojskową byłym generałem Prabowo Subianto.
Pod rządami Widodo w pierwszej kadencji gospodarka kraju rozwijała się stabilnie, a odsetek osób żyjących w biedzie spadał. Głównymi hasłami wyborczymi Widodo były pomoc ubogim i walka z korupcją, nepotyzmem i nietolerancją.
Część wyborców deklarowała jednak rozczarowanie odejściem prezydenta od składanych obietnic, jeśli chodzi o rozwiązanie kwestii naruszeń praw człowieka w czasie poprzedniego reżimu.
Prabowo podczas kampanii obiecał między innymi ochronę islamskich przywódców i zwiększenie funduszy na szkoły religijne.
Ogłoszenie oficjalnych wyników, w obawie przed protestami przeciwników Widodo, odbyło się w nocy z poniedziałku na wtorek czasu lokalnego. W Dżakarcie w stanie gotowości było 32 tysiące policjantów, a budynek Komisji Wyborczej został zabarykadowany i zabezpieczony drutem kolczastym.
Po ogłoszeniu wyników dyrektor ds. prawnych kampanii Subianto Sufmi Dasco Ahmad oświadczył, że chce on je zaskarżyć przed Trybunałem Konstytucyjnym. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników Prabowo twierdził, że doszło do "powszechnych oszustw" i ostrzegał przed potencjalnymi protestami ulicznymi.
Subianto walczył już z Widodo w wyborach w 2014 roku. Przegrał wówczas różnicą 6 punktów procentowych i również zaskarżył wyniki do sądu, który jednak nie przyznał mu racji.
Ciężkie wybory
Wybory prezydenckie i parlamentarne w Indonezji uznawane były za największe i najbardziej skomplikowane jednodniowe wybory na świecie: około 193 miliony mieszkańców 260-milionowego kraju mogło zagłosować na 245 tysięcy kandydatów na ponad 20 tysięcy miejsc w parlamentach szczebla krajowego i lokalnego, a także w wyścigu do fotela prezydenta Indonezji.
W wyniku przemęczenia w czasie zliczania milionów głosów zmarło co najmniej 272 członków komisji wyborczych.
Autor: akw\mtom / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru