Najpierw Londyn, później Wilno i Helsinki. Joe Biden jest już w Europie, weźmie udział w szczycie NATO

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Prezydent USA Joe Biden przybył w niedzielę w nocy do Europy. Samolot Air Force One amerykańskiego przywódcy wylądował w Wielkiej Brytanii. W poniedziałek w Londynie Biden spotka się z premierem Rishim Sunakiem i królem Karolem III. Następnie weźmie udział w szczycie NATO w Wilnie, a później uda się do Finlandii. Wizyta w stolicy Litwy będzie centralnym punktem jego kilkudniowej wizyty na Starym Kontynencie.

W niedzielę w nocy samolot Air Force One prezydenta Joe Bidena wylądował w Wielkiej Brytanii. Pierwszym przystankiem prezydenta USA podczas wizyty w Europie będzie Londyn, gdzie w poniedziałek spotka się z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem na Downing Street 10, a następnie uda się do zamku Windsor na wizytę u króla Karola III. Rozmowy będą dotyczyć między innymi kwestii klimatycznych.

Zbliża się szczyt NATO na Litwie. Reuters: Wilno zamieniło się w fortecę

Główny punkt wizyty - szczyt NATO w Wilnie

W poniedziałek wieczorem Biden uda się do Wilna, gdzie we wtorek i w środę przeprowadzi rozmowy z przywódcami NATO podczas szczytu Sojuszu.

Centralnym punktem tej części wizyty Bidena będzie przemówienie, które wygłosi w środę wieczorem na Uniwersytecie Wileńskim.

Jake Sullivan, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że to przemówienie obejmie wizję Bidena "silnej, pewnej siebie Ameryki otoczonej silnymi, pewnymi siebie sojusznikami i partnerami podejmującymi znaczące wyzwania naszych czasów, od agresji Rosji na Ukrainie po kryzys klimatyczny".

Reuters pisze, że Biden i jego sojusznicy będą chcieli pokazać poparcie dla Ukrainy i dać prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wskazówki dotyczące tego, co będzie musiał zrobić, aby w pewnym momencie w przyszłości jego kraj uzyskał członkostwo w NATO.

Czytaj też: Biden: musimy nakreślić mapę drogową dla członkostwa Ukrainy w NATO

W niedzielnym wywiadzie dla CNN Biden powiedział, że,"trzeba wyłożyć racjonalną ścieżkę dla Ukrainy, by mogła się zakwalifikować do tego, by być w NATO". Zaznaczył jednak, że "jest zbyt wcześnie, by zwołać głosowanie, bo są też do spełnienia inne kwalifikacje, w tym demokratyzacja i niektóre inne kwestie".

Helsinki ostatnim przystankiem

Na zakończenie wizyty w Europie Biden odwiedzi Helsinki - z okazji wstąpienia Finlandii w kwietniu do struktur NATO.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Wołodymyr Zełenski odwiedza kraje NATO. Oczekuje "uczciwości" w relacjach z Sojuszem

Autorka/Autor:mjz, akr/tam

Źródło: Reuters