Joe Biden nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym w Dubaju

Źródło:
Reuters

Prezydent USA Joe Biden nie weźmie udziału w zgromadzeniu światowych przywódców poświęconych zmianom klimatycznym - poinformowano w niedzielę. Szczyt klimatyczny ONZ ruszy w czwartek w Dubaju.

Już w zeszłym miesiącu agencja Reuters informowała, że obecność Bidena na Konferencji Stron Konwencji ONZ w sprawie klimatu (COP28), zwanej potocznie szczytem klimatycznym, jest mało prawdopodobna. Ma to związek z wojną na Bliskim Wschodzie i kampanią prezydencką.

Zamiast szczytu spotkanie z prezydentem Angoli

Z harmonogramu czwartkowych aktywności prezydenta opublikowanym przez Biały Dom wynika, że w tym czasie Joe Biden będzie gospodarzem dwustronnego spotkania z prezydentem Republiki Angoli João Manuelem Gonçalvesem Lourenço. Później weźmie także udział w uroczystym uruchomieniu oświetlenia narodowej choinki.

Tymczasem dziesiątki krajów podczas spotkania w Dubaju planują nalegać na zawacie pierwszego na świecie porozumienia w sprawie stopniowego wycofywania węgla, ropy i gazu - jako źródeł emisji CO2.

Biden uczestniczył w obu dotychczasowych szczytach COP zorganizowanych od objęcia przez niego fotela prezydenta USA w 2021 roku.

Zmiana klimatu w Dubaju

Szczyt klimatyczny COP28 odbędzie się w dniach 30 listopada - 12 grudnia 2023 r. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Konferencja Stron Konwencji jest inicjatywą Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).

W szczycie klimatycznym co roku, od niemal trzech dekad, biorą udział państwa członkowskie konwencji, które skupiają uwagę świata na zmianach klimatu, oceniają zmiany i przygotowują programy zmierzające do spowolnienia wzrostu globalnej temperatury.

Autorka/Autor:FC//mrz

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: ABACA POOL