Biden: musimy nakreślić mapę drogową dla członkostwa Ukrainy w NATO

Źródło:
CNN, PAP

NATO ma politykę otwartych drzwi, nikomu nie zabronimy wstępu, ale przed wstąpieniem do Sojuszu trzeba przejść proces kwalifikacji - oświadczył prezydent USA Joe Biden, odnosząc się do natowskich aspiracji Ukrainy. Jego zdaniem kraj nie jest gotowy na członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Podkreślił natomiast potrzebę nakreślenia "mapy drogowej" dla Kijowa.

- Nie sądzę, że Ukraina jest gotowa na członkostwo w NATO - powiedział Joe Biden w wywiadzie dla stacji CNN. Podkreślił, że spędził "mnóstwo czasu, próbując utrzymać jedność NATO". - Kiedy Putin uruchomił swoją ofensywę i zaatakował Ukrainę, myślę, że przyświecał mu jeden cel: rozbić NATO. Podobnie oceniali to specjaliści od wywiadu. Tak więc utrzymanie Sojuszu jest teraz kluczowe - przekonywał.

Jak mówił, nie sądzi, by wśród sojuszników panowała zgoda na "wprowadzenie Ukrainy do rodziny NATO akurat teraz, gdy trwa tam wojna"- . Gdybyśmy to zrobili, to przecież musielibyśmy bronić każdego centymetra terytorium NATO, bez względu na wszystko, a to oznaczałoby wojnę NATO z Rosją - zauważył. - Myślę więc, że musimy nakreślić mapę drogową dla członkostwa Ukrainy w NATO - dodał.

Biden przypomniał swoje spotkanie z rosyjskim prezydentem w Genewie dwa lata temu. - Putin domagał się wtedy deklaracji, że Ukraina nigdy nie będzie w NATO. Powiedziałem mu, że nie mogę tego obiecać. NATO ma politykę otwartych drzwi, nikomu nie zabronimy wstępu, ale przed członkostwem trzeba przejść proces kwalifikacji - podkreślił amerykański przywódca.

"Kamień milowy" na drodze Ukrainy do NATO

Doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w piątek podczas briefingu prasowego w Białym Domu, że Stany Zjednoczone popierają otwarte drzwi NATO dla Ukrainy i choć nie zostanie ona członkiem Sojuszu w wyniku nadchodzącego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, to "szczyt w Wilnie będzie ważnym krokiem na ścieżce Ukrainy do NATO".

CZYTAJ WIĘCEJ: Biały Dom ogłosił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 800 milionów dolarów. W nim amunicja kasetowa

- To faktycznie będzie kamień milowy, ale Ukraina wciąż ma przed sobą ważne kroki do podjęcia, by stać się członkiem NATO - stwierdził. Dodał, że warunki członkostwa Ukrainy będą ważnym przedmiotem dyskusji w Wilnie i wyraził nadzieję, że na szczyt przyjedzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył też, że Ukraina będzie musiała podjąć reformy i spełnić szereg warunków, by zostać członkiem NATO. 

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg zapowiedział w piątek, że na przyszłotygodniowym szczycie w Wilnie utworzona zostanie Rada NATO-Ukraina. Szef NATO powiedział, że oczekuje, iż sojusznicy zgodzą się na składający się z trzech elementów pakiet dotyczący wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy. Jedną z części tego pakietu ma być właśnie utworzenie wspomnianej Rady. Ponadto Stoltenberg ocenił, że należy stworzyć wieloletni program wsparcia militarnego, by zbliżyć do siebie siły NATO i wojska Ukrainy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Erdogan: Ukraina zasługuje na członkostwo w NATO

Jak dodał Norweg, sojusznicy mają pomóc w koniecznych przemianach w sektorze bezpieczeństwa Ukrainy oraz w służbie zdrowia. - Jestem przekonany, że odnajdziemy wspólną drogę, by wyjaśnić kwestię członkostwa (Ukrainy w NATO), ale nie podam szczegółów, zostaną one przedstawione na szczycie" w Wilnie - powiedział Stoltenberg, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Autorka/Autor:momo/tr

Źródło: CNN, PAP