TVN24 | Świat

Biden: Artykuł 5 traktatu NATO jest nienaruszalny. Niech cała Europa wie, że Stany Zjednoczone tu są

TVN24 | Świat

Autor:
adso
Źródło:
Reuters

Funkcjonowanie NATO jest absolutnie nieodzowne dla amerykańskich interesów - podkreślił tuż przed rozpoczęciem szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Brukseli Joe Biden. Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił przywiązanie jego kraju do postanowienia traktatu dotyczącego kolektywnej obrony sojuszników.

- Artykuł 5 jest nienaruszalny - powiedział Joe Biden, cytowany przez Reutersa. - Chcę, żeby cała Europa wiedziała, że Stany Zjednoczone tu są - dodał.

Artykuł 5 mówi o tym, że każdy atak na któregoś z członków Paktu Północnoatlantyckiego powinien być interpretowany przez pozostałe państwa członkowskie jako atak na nie same.

Amerykański prezydent podkreślił, że interesy Stanów Zjednoczonych są realizowane dzięki istnieniu NATO. - Gdyby (NATO - red.) nie istniało, to należałoby je wymyślić. Pozwala ono Ameryce prowadzić politykę na całym świecie w sposób, który w innym wypadku nie byłby możliwy - powiedział Joe Biden.

Zaznaczył też, że rośnie przekonanie o tym, że Rosja nie działa na arenie międzynarodowej w taki sposób, w jaki można było mieć nadzieję - pisze Reuters.

Biden z zadowoleniem przypomniał również decyzję szczytu NATO z Newport z 2014 roku, kiedy państwa Sojuszu zobowiązały się, że w ciągu 10 lat podniosą wydatki na cele wojskowe do 2 proc. PKB rocznie.

Według statystyk opublikowanych w piątek 10 z 30 krajów NATO wyda w 2021 r. ponad 2 proc. swojego PKB na ten cel. Największy odsetek PKB przeznaczy Grecja - 3,82 procenta. USA w tej kategorii znajdą się na drugim miejscu (3,52 proc.).

Polska wyda na obronność w 2021 r. 2,1 proc. PKB, wyprzedzając m.in. Niemcy (1,53 proc.), Francję (2,01 proc.), Włochy (1,41 proc.), Hiszpanię (1,02 proc.) i Kanadę (1,39 proc.).

Autor:adso

Źródło: Reuters