Jimmy Carter, 39. prezydent USA, pod opieką hospicyjną

Źródło:
PAP, Reuters
Rozmowa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z Jimmym Carterem (fragment filmu "Strateg")
Rozmowa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z Jimmym Carterem (fragment filmu "Strateg")
Film "Strateg"
Rozmowa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z Jimmym Carterem (fragment filmu "Strateg")Film "Strateg"

Jimmy Carter, 98-letni były prezydent Stanów Zjednoczonych, będzie pod opieką hospicyjną. Informację o tym, że były polityk chce "czas, który mu pozostał, spędzić w domu, z rodziną, zamiast poddawać się dodatkowym interwencjom medycznym" przekazała Carter Center - organizacja charytatywna założona przez byłego przywódcę USA.

Były prezydent USA Jimmy Carter będzie pod opieką hospicyjną "po serii krótkich pobytów szpitalnych" - powiadomiło w sobotę Carter Center, cytowane przez agencję Reutera. "Ma pełne wsparcie swojej rodziny i zespołu medycznego. Rodzina prosi o prywatność w tym czasie i jest wdzięczna za troskę okazaną przez wielu ludzi, którzy go podziwiają” – napisano w oświadczeniu.

Oświadczenie Centrum Cartera w sprawie zdrowia byłego prezydenta USATwitter/CarterCenter

W sierpniu 2015 roku Carter poinformował opinię publiczną, że wykryto u niego nowotwór złośliwy z przerzutami do mózgu i wątroby. Niespełna pół roku później, w marcu 2016, po operacji, naświetlaniach oraz immunoterapii, Carter ogłosił, że leczenie zostało wstrzymane, ponieważ badania nie wykazywały już śladów nowotworu.

39. prezydent USA

98-letni Carter był prezydentem USA od stycznia 1977 roku do stycznia 1981 roku z ramienia Partii Demokratycznej. Agencja Reutera przypomina, że odegrał kluczową rolę w pośredniczeniu w porozumieniach z Camp David, które doprowadziły do przełomowego traktatu pokojowego Egipt-Izrael.

Jego następcą na stanowisku prezydenta został republikanin Ronald Reagan.

Pokojowa nagroda Nobla

Carter, już po opuszczeniu Białego Domu angażował się w inicjatywy humanitarne. W 2002 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w uznaniu jego "niestrudzonych wysiłków na rzecz znalezienia pokojowych rozwiązań konfliktów międzynarodowych, wspierania demokracji i praw człowieka oraz promowania rozwoju gospodarczego i społecznego".

Autorka/Autor:bż//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock