Premier Izraela Benjamin Netanjahu, zwracając się bezpośrednio do palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, zaproponował na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ: "Jesteśmy w tej chwili w tym samym mieście, w tym samym gmachu. Spotkajmy się jeszcze dziś, negocjujmy pokój".
Jesteśmy w tej chwili w tym samym mieście, w tym samym gmachu. Spotkajmy się jeszcze dziś, negocjujmy pokój Premier Izraela Benjamin Netanjahu
"Negocjujmy pokój"
Następnie zaproponował on palestyńskiemu prezydentowi Mahmudowi Abbasowi, by jeszcze dziś spotkali się i negocjowali pokój. - Jeśli naprawdę pragnie pan pokoju, któż może przeszkodzić w tym, abyśmy się dziś spotkali i zaczęli iść w tym kierunku? - powiedział Netanjahu. I dodał: "Przestańmy negocjować w sprawie negocjacji, negocjujmy pokój. Czyż ten konflikt ma trwać przez pokolenia?"
"Izrael jest państwem żydowskim"
Dalej premier Izraela broniąc terytoriów zajętych przez Izrael w 1967 roku, podkreślił, że powrót do poprzednich granic nie jest możliwy. Powiedział też, że "nadszedł czas, aby Palestyńczycy uznali to, co międzynarodowi przywódcy już uznali: że Izrael jest państwem żydowskim". - Oskarżają nas, że przekształciliśmy Jerozolimę w żydowskie miasto. To tak, jakby oskarżać Amerykanów o zamerykanizowanie Waszyngtonu i Brytyjczyków o przekształcenie Londynu w brytyjskie miasto - dodał szef rządu izraelskiego.
Skrytykował również palestyńskiego przywódcę Mahmuda Abbasa za to, że nie potrafił nawet wymóc pokoju w Gazie. Powiedział: "Nie ma pokoju, jest wojna. Mamy Iran, który obalił tam Władzę Palestyńską za pomocą swego satelity, Hamasu".
"Pokoju nie można osiągnąć rezolucjami"
Wcześniej tego dnia prezydent Autonomii palestyńskiej Mahmud Abbas złożył formalny wniosek o pełne członkostwo państwa palestyńskiego w ONZ, mimo sprzeciwu Izraela i Stanów Zjednoczonych. Waszyngton podkreśla, że droga do pokoju na Bliskim Wschodzie prowadzi tylko przez negocjacje izraelsko-palestyńskie. USA zapowiedziały skorzystanie z prawa weta, gdyby palestyński wniosek uzyskał większość w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
ant//mat
Źródło: PAP