Jest porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w piątek wieczorem, że obradujący w Brukseli unijni przywódcy poparli propozycję kompromisu.
"Porozumienie. Jednomyślne poparcie dla porozumienia w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE" - napisał na Twitterze Tusk ok. godz. 22.30.
Deal. Unanimous support for new settlement for #UKinEU
— Donald Tusk (@eucopresident) luty 19, 2016
"Jest porozumienie. Miesiące ciężkiej pracy szefa RE we współpracy z Parlamentem Europejskim opłacały się. Jestem szczęśliwy. [Porozumienie - red.] uczciwe dla Wielkiej Brytanii, uczciwe dla 27 państw" - napisał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
#UKinEU Deal done. Months of hard work w/ @eucopresident + cooperation w/ @Europarl_EN paid off. Happy. Fair for UK, fair for 27 #EU States
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) luty 19, 2016
Głos ws. porozumienia zabrała na Twitterze także polska premier Beata Szydło, która określiła je mianem "dobrej wiadomości dla Europy". "Zadbaliśmy o interesy Polaków korzystających ze świadczeń socjalnych w państwach Unii Europejskiej" - stwierdziła.
Dzisiejsze porozumienie to dobra wiadomość dla Europy. Zadbaliśmy o interesy Polaków korzystających ze świadczeń socjalnych w państwach #UE
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) luty 19, 2016
Cameron: powinniśmy pozostać w Unii
Szef brytyjskiego rządu po ogłoszeniu porozumienia wystąpił w Brukseli na konferencji prasowej. Stwierdził, że wynegocjował porozumienie, które pozwala mu rekomendować, by Wielka Brytania pozostała w UE.
Dziś wieczorem wrócę do Londynu i jutro o godz. 10. poinformuję o ustaleniach rząd. To porozumienie to realizacja zobowiązań, które podjąłem na początku procesu negocjacyjnego David Cameron
- Dziś wieczorem wrócę do Londynu i jutro o godz. 10. poinformuję o ustaleniach rząd. To porozumienie to realizacja zobowiązań, które podjąłem na początku procesu negocjacyjnego - oświadczył na konferencji prasowej Cameron.
Jak podkreślał relacjonując ustalenia z 27 przywódcami państw unijnych Wielka Brytania będzie na stałe wyłączona z procesu postępującej integracji UE, nigdy nie będzie częścią europejskiego "superpaństwa", a imigranci z innych krajów UE będą objęci restrykcjami w dostępie do systemu opieki socjalnej.
Wcześniej na Twitterze napisał: "Wynegocjowałem porozumienie, by dać Wielkiej Brytanii specjalny status w Unii Europejskiej. Przedstawię je gabinetowi jutro".
I have negotiated a deal to give the UK special status in the EU. I will be recommending it to Cabinet tomorrow. Press conference shortly.
— David Cameron (@David_Cameron) luty 19, 2016
Zmiany w "eksportowaniu" zasiłków na dzieci
Według źródeł tekst kompromisu przewiduje m.in., że państwa UE będą mogły dopasować wysokość wypłacanych imigrantom z innych krajów unijnych zasiłków na dzieci, mieszkających w innych krajach.
Wprowadzono jednak okres przejściowy dla tych imigrantów, którzy w momencie wejścia w życie przepisów będą już przebywać i pracować w Wielkiej Brytanii (albo innym państwie UE, które skorzysta z możliwości indeksacji). Dla nich te zasiłki będą mogły być ograniczane dopiero od 1 stycznia 2020 r.
Z kolei nowo przybyli imigranci, którzy zostawią dzieci w ojczyźnie, od razu będą otrzymywać zasiłki indeksowane do warunków w kraju zamieszkania dziecka.
Hamulec bezpieczeństwa
Zgodnie z kompromisem tzw. hamulec bezpieczeństwa, czyli ograniczenia w dostępie do nieskładkowych świadczeń pracowniczych w Wielkiej Brytanii dla nowo przybyłych imigrantów z innych państw Unii, będzie mógł być utrzymywany przez siedem lat, bez możliwości przedłużenia. W czwartek brytyjski premier David Cameron proponował, by ten maksymalny okres utrzymywania ograniczeń wynosił aż 13 lat.
Hamulec bezpieczeństwa zakłada, że nowo przybyły imigrant z innego państwa UE będzie przez cztery lata stopniowo uzyskiwał dostęp do pewnych specyficznych świadczeń, jak ulgi podatkowe, dopłaty mieszkaniowe, dostęp do mieszkań socjalnych i pełnej opieki zdrowotnej. Nie dotknie to osób, które już są i pracują na Wyspach.
Teraz referendum
W nocy z czwartku na piątek oraz przez cały dzień w piątek trwały negocjacje w małych grupach, które koordynowali Tusk i Juncker. Uczestniczyła w nich też polska premier Beata Szydło, która dwa razy spotkała się z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, z szefami Rady Europejskiej i KE oraz z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej.
W całej UE wypłaca się blisko 100 tys. zasiłków na dzieci mieszkające w Polsce, których rodzice pracują w innym państwie unijnym. Najwięcej, ponad 40 tysięcy, wypłacają Niemcy, a Wielka Brytania - ponad 20 tysięcy.
Wynegocjowane porozumienie ma pomóc zatrzymać Wielką Brytanię w UE. Mieszkańcy tego kraju wypowiedzą się w referendum, czy chcą dalszej obecności we Wspólnocie.
Autor: pk/ja,rzw / Źródło: PAP, TVN24