Wnuk Oppenheimera apeluje do państw nuklearnych

Źródło:
PAP
Dziedzictwo testu Trinity i Oppenheimera. "Jestem czwartym pokoleniem w mojej rodzinie, które zachorowało"
Dziedzictwo testu Trinity i Oppenheimera. "Jestem czwartym pokoleniem w mojej rodzinie, które zachorowało"
Hubert Kijek/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dziedzictwo testu Trinity i Oppenheimera. "Jestem czwartym pokoleniem w mojej rodzinie, które zachorowało"Hubert Kijek/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wnuk fizyka Roberta Oppenheimera po raz pierwszy odwiedził Hiroszimę, gdzie spotkał się z osobami, które ocalały po atakach atomowych. Charles Oppenheimer podczas konferencji w Tokio apelował do przywódców państw nuklearnych o dialog.

Wnuk fizyka Roberta Oppenheimera, zwanego ojcem bomby atomowej, zaapelował do przywódców państw nuklearnych o dialog, zwłaszcza między USA, Chinami i Rosją – podała w poniedziałek agencja Kyodo.

Podczas konferencji w Tokio Oppenheimer stwierdził, że świat "wkracza w nową fazę, większego zagrożenia niż kiedykolwiek wcześniej". Jednocześnie podkreślił znaczenie wykorzystania energii jądrowej w walce ze zmianami klimatycznymi. - Możemy wykorzystać tę samą naukę i technologię, aby ocalić świat, zamiast go niszczyć - stwierdził.

Park Pokoju w Hiroszimie, JaponiaShanti Hesse/Shutterstock

Oppenheimer odwiedził Hiroszimę

Charles Oppenheimer w sobotę po raz pierwszy odwiedził Hiroszimę, gdzie spotkał się z osobami, które ocalały po atakach atomowych, zwanych po japońsku hibakusha. Rozmawiał m.in. z 84-letnim Hiroshim Haradą, który był dyrektorem Muzeum Pokoju w Hiroszimie.

Fizyk Robert Oppenheimer podczas swojej podróży do Japonii w 1960 r. za radą japońskich gospodarzy nie odwiedził Hiroszimy ani Nagasaki.

- Jestem wdzięczny, że mogłem pojechać tam na spokojną wycieczkę i porozmawiać z ludźmi indywidualnie - stwierdził Charles. - Wiem, że mój dziadek chciał to zrobić, ale nie mógł - dodał.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shanti Hesse/Shutterstock