Dla miłości zrzekła się tytułu. Dwór podał datę ślubu księżniczki

Świat


Ceremonia zaślubin japońskiej księżniczki Mako z jej kolegą z uniwersytetu, pochodzącym spoza rodziny cesarskiej Kei Komurą odbędzie się 4 listopada przyszłego roku - poinformowało w środę biuro prasowe dworu cesarskiego.

83-letni cesarz Akihito i cesarzowa Michiko mają uczestniczyć w ceremonii w hotelu Imperial w Tokio - wynika z informacji Agencji Dworu Cesarskiego, na którą powołuje się agencja Kyodo. Cesarz ma abdykować na wiosnę 2019 roku.

4 marca odbędzie się ceremonia zaręczyn, zgodnie z tradycyjnym rytuałem Nosai no Gi. Jak sprecyzowały służby prasowe dworu cesarskiego, obie ceremonie odbędą się w niedzielę ze względu na pracę Komury jako asystenta prawnika w firmie prawniczej.

Pałac cesarski formalnie ogłosił planowane zaręczyny we wrześniu, potwierdzając wcześniejsze doniesienia prasy na ten temat.

Mako jest jednym z czworga wnucząt cesarza Akihito. Jej rodzice, książę Akishino, młodszy brat następcy tronu księcia Naruhito, i matka - księżna Kiko wyrazili zgodę na zaręczyny.

Nie pierwszy taki przypadek

Para poznała się przed pięcioma laty na Międzynarodowym Uniwersytecie Chrześcijańskim w Tokio. W związku pozostaje od roku. Oboje mają po 26 lat.

Małżeństwo księżniczki Mako z osobą niezwiązaną z dworem oznaczać będzie jej odejście z rodziny cesarskiej. Przed nią uczyniły to w 2005 roku księżniczka Sayako, jedyna córka cesarza, która wyszła za urzędnika banku, oraz księżniczka Noriko, córka nieżyjącego już kuzyna cesarza księcia Takamado, wychodząc w 2014 roku za najstarszego syna głównego kapłana świątyni Izumo Taisha z prefektury Shimane.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP