Coraz więcej samobójstw dzieci, kary cielesne. Japonia krytykowana przez ekspertów

Japonia chce podnieść wiek emerytalny do 70 lat
Japonia chce podnieść wiek emerytalny do 70 lat
TVN24 BiS
W japońskim społeczeństwie bardzo rozwinięty jest kult pracy (wideo: TVN24 BiS z 24.11.2018 r.)TVN24 BiS

Komitet Praw Dziecka Organizacji Narodów Zjednoczonych polecił władzom Japonii znalezienie rozwiązań, które pozwolą dzieciom "cieszyć się dzieciństwem". Nacisk na nie, spowodowany wychowywaniem w społeczeństwie nastawionym na współzawodnictwo, jest niezwykle wysoki. W szkołach wciąż stosuje się kary cielesne - wskazuje ONZ-owski komitet.

Panel osiemnastu niezależnych ekspertów przedstawił wnioski dotyczące sytuacji dzieci w Japonii w czwartek w Genewie.

Dzieci mają cieszyć się dzieciństwem

Kristen Sandberg, cytowana przez agencję Reutera, powiedziała, że komitet "nawołuje Japonię do przedsięwzięcia działań, które zapewnią, że dzieci będą cieszyły się dzieciństwem, a dzieciństwo i ich rozwój nie będą cierpiały z powodu natury społeczeństwa nastawionego na współzawodnictwo".

Komitet zwrócił uwagę na to, że w Japonii rośnie liczba samobójstw wśród dzieci. Jest ona najwyższa od 30 lat. Według danych władz w Tokio, od marca 2018 roku życie odebrało sobie 250 dzieci, podczas gdy te liczby niezmiennie maleją wśród dorosłych.

Panel ekspertów dodał, że choć japońskie prawo zabrania stosowania kar cielesnych w szkołach, to ten zakaz "nie został efektywnie zaimplementowany". Dodatkowo wiele dzieci doświadcza przemocy w domu. Agencja Reutera przypomina przy tej okazji o sprawie z marca 2018 r., gdy Japończyków zszokowała wiadomość o śmierci 5-letniego chłopca. Ujawniono wtedy, że w pisanych ręcznie notatkach prosił znęcających się nad nim rodziców o wybaczenie.

ONZ-owski komitet zaznaczył, że dzieci w Japonii powinny mieć całodobowy dostęp do linii zaufania. Skrytykował też Japonię za obniżenie w kodeksie karnym wieku określającego dorosłych z 16 do 14 lat. Eksperci zwrócili uwagę na to, że w Japonii dzieci często są też oddzielane od rodzin i umieszczane w zinstytucjonalizowanych ośrodkach bez nakazów sądowych, tylko dlatego, że podejrzewa się je o to, że "mogłyby popełnić przestępstwa".

Nękanie, przemoc, wykorzystywanie seksualne

Reprezentujący w czasie rozmów w Szwajcarii rząd w Tokio Masato Ohtaka z japońskiego MSZ mówił, że dzieci w jego kraju doświadczają nękania, przemocy, wykorzystywania seksualnego i biedy, ale Japonia chce zreformować przestarzały system opieki społecznej tak, by wszystkie pokolenia mogły żyć w spokoju.

W lipcu 2018 roku japoński rząd obiecał podjęcie kroków zmierzających do powiększenia w ciągu pięciu lat o 60 procent korpusu pracowników społecznych mających dbać o bezpieczeństwo najmłodszych.

Autor: ads/adso / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock