TVN24 | Świat

Koronawirus w amerykańskich bazach wojskowych na Okinawie

TVN24 | Świat

Autor:
dg/dap
Źródło:
PAP
Japonia podczas epidemii
TVN24Japonia podczas epidemii

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 61 żołnierzy stacjonujących w dwóch bazach Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych na japońskiej wyspie Okinawa. Zdaniem lokalnych władz zakażenia wynikają z zaniedbań Amerykanów.

Amerykańskie wojsko poinformowało lokalne władze, że przypadki zakażenia potwierdzono między wtorkiem a sobotą w bazach Futenma i Camp Hansen. Piechota morska podała, że wszystkie osoby, u których wykryto infekcję koronawirusem, zostały odizolowane.

Gubernator prefektury Denny Tamaki powiedział podczas konferencji prasowej, że jest "zszokowany" informacją o nowych zakażeniach. - Mamy poważne wątpliwości co do środków (podjętych przez amerykańskie wojsko - red.), by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - stwierdził.

Według władz prefektury zakażenia wykryto też w bazach Kadena i Camp McTureous.

Baza Korpusu Piechoty Morskiej USA Futenma na OkinawieUSMC

Kłopotliwe sąsiedztwo

Na Okinawie przebywa ponad połowa z około 50 tysięcy amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Japonii. Część mieszkańców wyspy skarży się na zanieczyszczenia, hałas i przestępstwa związane z bazami USA. Część z nich sprzeciwia się także planowanemu przeniesieniu bazy lotniczej Futenma z obecnego miejsca w gęsto zaludnionym obszarze na południu do mniej zaludnionego obszaru na wschodnim wybrzeżu.

Na wyspie Okinawa, poza zakażeniami w amerykańskich bazach, potwierdzono łącznie 148 przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie w Japonii odnotowano około 21 tysięcy przypadków i około tysiąca zgonów.

Autor:dg/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USMC

Tagi:
Raporty: