Chcą walczyć z samotnością obywateli. Powstanie specjalna grupa zadaniowa

Źródło:
Japan Times, tvn24.pl
Budynek parlamentu Japonii
Budynek parlamentu JaponiiArchiwum Reuters
wideo 2/3
Budynek parlamentu JaponiiArchiwum Reuters

Japonia chce walczyć ze zjawiskiem izolacji i samotności wśród swoich obywateli. Parlament przegłosował właśnie ustawę, która ma oferować programy wsparcia wobec osób doświadczających tego zjawiska. W dokumencie stwierdzono, że jest to "problem dla całego społeczeństwa". Powołana ma zostać specjalna grupa zadaniowa pod przewodnictwem premiera.

Izba Radców, izba wyższa japońskiego Zgromadzenia Narodowego, w środę przyjęła ustawę, która ma na celu promowanie środków wspierających osoby doświadczające izolacji społecznej i samotności. W kwietniu dokument został przyjęty przez parlamentarną Izbę Reprezentantów. Ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2024 roku.

ZOBACZ TEŻ: Odczuwają dyskomfort, publicznie się uśmiechając. Japończycy zapisują się na specjalne kursy

Japonia chce zwalczać problem samotności

Przegłosowana ustawa ma dać rządzącym więcej możliwości w zakresie zwalczania problemu. Zgodnie z dokumentem, rząd ma sformułować politykę ukierunkowaną na zwalczanie izolacji i samotności. Powołana ma zostać specjalna grupa zadaniowa pod przewodnictwem premiera, która będzie wdrażać konkretne środki, a władze krajowe mają współpracować w tym zakresie z władzami lokalnymi. Na szczeblu samorządów powstać mają rady, które będą dysponować informacjami o osobach cierpiących z powodu izolacji i oferować im pomoc. W dokumencie uznano samotność i izolację za "problem dla całego społeczeństwa", który może "dotknąć każdego na każdym etapie swojego życia".

"Japan Times" zauważa, że wraz z pandemią i wzrostem liczby osób, które mieszkają same, szanse na interakcje z innymi ludźmi i uzyskanie wsparcia spadły, co prowadziło do eskalacji izolacji społecznej i samotności. Portal przytacza statystyki, zgodnie z którymi w 2022 roku 40,3 proc. Japończyków powyżej 16. roku życia czuło się samotnymi (wzrost o 3,9 proc. względem 2021 roku), a znaczna część z tych, którzy czuli się tak często lub zawsze, była w wieku 20-30 lat. W dodatku z niedawnych statystyk przedstawionych przez rząd w Tokio wynikało, że nawet 1,5 mln Japończyków może prowadzić styl życia zwany hikikomori. Polega on na izolowaniu się od społeczeństwa i utracie zdolności społecznych, przejawiających się m.in. wychodzeniem z własnego domu nie częściej niż raz na pół roku. 

Problem samotności dotyka też Koreę Południową

Z problemem samotności zmagają się również Koreańczycy. Niedawno południowokoreańskie Ministerstwo Rodziny i Równości Płci ogłosiło, że zapewni samotnym młodym ludziom wsparcie finansowe w wysokości do 650 tys. wonów, czyli 500 dolarów miesięcznie. Pieniądze te mają m.in. wesprzeć Koreańczyków, poprawić stan ich zdrowia i umożliwić im reintegrację ze społeczeństwem. W całej Korei 3,1 proc. Koreańczyków w wieku od 19 do 39 lat to "ludzie samotni".

ZOBACZ TEŻ: "Milion plus" po japońsku. Milion jenów na dziecko za wyprowadzkę z Tokio

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Japan Times, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock