Świat

Korwin-Mikke ukarany za hitlerowskie pozdrowienie w PE

Świat

Janusz Korwin-Mikke wykonał hitlerowski gest w europarlamencie
EuroparlTVDo incydentu z udziałem Janusza Korwin-Mikkego w PE doszło 7 lipca

Prezes partii KORWiN, europoseł Janusz Korwin-Mikke został ukarany przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego za zakłócenie przebiegu sesji PE, m.in. przez wznoszenie ręki w hitlerowskim geście. Polak został wykluczony z prac PE na 10 dni, straci też 10 diet.

O swojej decyzji szef PE Martin Schulz poinformował podczas rozpoczęcia obrad europarlamentu w poniedziałek wieczorem w Strasburgu. Poza Korwin-Mikkem taką samą karę otrzymał również włoski eurodeputowany z eurosceptycznej frakcji Europa Narodów i Wolności, Gianluca Buonanno.

Hitlerowski gest Korwin-Mikkego

W lipcu po przyjęciu rezolucji ws. jednego biletu na różne środki transportu w całej UE Korwin-Mikke zareagował wzniesieniem ręki w hitlerowskim geście pozdrowienia i słowami: "Ein Reich-ein Volk-ein Ticket" ("Jedna Rzesza, jeden naród, jeden bilet"). W ten sposób eurodeputowany wyraził odmienne zdanie na temat biletu, który ma ułatwić podróż z jednego do drugiego kraju unijnego. Odwołał się do hitlerowskiego hasła: "Jeden naród, jedna Rzesza, jeden wódz". Jak się wyraził, Parlament Europejski ma bronić różnorodności, a za każdym razem, kiedy odbywa się głosowanie, dotyczy ono unifikacji jakiegoś zagadnienia w ramach UE.

Ponadto we wrześniu, wypowiadając się o na temat kryzysu migracyjnego, Korwin-Mikke powiedział, że uchodźcy zmierzający do Europy liczą tak naprawdę na zasiłki, które należałoby zlikwidować. - To absurdalna polityka, która powoduje zalew Europy śmieciem ludzkim - oświadczył wtedy polski polityk.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Diliff/CC BY SA-3.0