"Jak złamać rękę w domu?" Rosjanie szukają w internecie sposobów na to, by uniknąć mobilizacji

Autor:
wac//az
Źródło:
Google Trends, Newsweek, tvn24.pl
W rosyjskim internecie po ogłoszeniu mobilizacji popularność zyskują hasła "jak złamać rękę" i "jak wyjechać z Rosji"
W rosyjskim internecie po ogłoszeniu mobilizacji popularność zyskują hasła "jak złamać rękę" i "jak wyjechać z Rosji"
wideo 2/6
W rosyjskim internecie po ogłoszeniu mobilizacji popularność zyskują hasła "jak złamać rękę" i "jak wyjechać z Rosji"

Rosjanie reagują na ogłoszoną przez prezydenta Władimira Putina częściową mobilizację, wpisując w wyszukiwarce hasła takie jak "jak uniknąć częściowej mobilizacji", "jak złamać rękę w domu" czy "odmowa mobilizacji". Od wczoraj jest to w Google'u wyraźny trend.

Chociaż ogłoszona przez Władimira Putina częściowa mobilizacja ma objąć 300 tysięcy rezerwistów, czyli osoby, które już odbyły służbę wojskową, a minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył, że do wojska nie zostaną powołani studenci oraz ludzie, którzy wcześniej służyli w armii jako poborowi, przemówienie Putina odbiło się wśród Rosjan szerokim echem.

Świadczą o tym statystyki haseł najczęściej wpisywanych przez Rosjan w wyszukiwarce internetowej. Jak wynika z danych Google Trends, krótko po ogłoszeniu częściowej mobilizacji gwałtownie wzrosła liczba zapytań w języku rosyjskim: "jak złamać rękę w domu", "jak uniknąć częściowej mobilizacji", "odmowa mobilizacji", "apel Putina", "częściowa mobilizacja wyjazd z kraju" czy "mobilizacja poza granicami kraju". W wyszukiwarce Yandex poszybowało w górę zapytanie: "jak wyjechać z Rosji", na drugim miejscu pod względem popularności jest "mobilizacja", potem "jak odroczyć służbę w armii", na czwartym - "jak złamać rękę". Takich informacji mają szukać i młodzi mężczyźni, i ich matki.

Amerykański magazyn "Newsweek" przekazał, że hasło "jak opuścić Rosję" zyskało na popularności we wtorek wieczorem jeszcze przed przemówieniem Putina, w którym ogłosił częściową mobilizację.

ZOBACZ TEŻ: W dniu decyzji Putina Rosjanie wykupują bilety w jedną stronę

Temat mobilizacji dominuje także wśród najczęściej wyszukiwanych rosyjskojęzycznych artykułów w sieci. Wśród nich tekst wyjaśniający, kto może zostać objęty częściową mobilizacją oraz informacja, że Republika Tuwy rozpoczęła prace nad mobilizacją.

Autor:wac//az

Źródło: Google Trends, Newsweek, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości