"Negatywna retoryka Sojuszu i niechęć do dążenia do konstruktywnego dialogu" - tak rosyjska gazeta "Izwiestija" uzasadnia plany Rosji dotyczące obniżenia rangi swojego przedstawiciela przy NATO po tym, jak do Moskwy wróci obecny ambasador przy Sojuszu Aleksandr Gruszko. Gazeta powołuje się na źródła w rosyjskim ministerstwie spraw zagranicznych.
"W rosyjskich kręgach dyplomatycznych wskazano, że przedstawiciele NATO, w tym sekretarz generalny Jens Stoltenberg, mówią o konieczności dialogu, a w praktyce żądają od Rosji, by zrezygnowała z obranego kursu w polityce zagranicznej" - wskazują w poniedziałek "Izwiestija".
"Moskwa ma wątpliwości"
Dziennik zaznacza, że ostateczna decyzja w sprawie przedstawiciela przy NATO jeszcze nie zapadła. Jeśli zapadnie, ranga przedstawiciela zostanie obniżona z ambasadora do charge d'affaires.
"Moskwa może podjąć takie kroki, jeśli w najbliższym czasie nie pojawią się pozytywne zmiany. Przy czym w ministerstwie (spraw zagranicznych) podkreślono gotowość do dyskusji z NATO" - czytamy w artykule.
"Izwiestija" podały tę informację przed zaplanowanym na czwartek posiedzeniem Rady NATO-Rosja. "Moskwa ma wątpliwości, czy to posiedzenie przyniesie jakikolwiek pozytywny rezultat" - pisze dziennik. Jego rozmówcy oskarżają NATO, iż "nie chce słuchać i usłyszeć stanowiska rosyjskiego" i że obarcza Rosję winą za wydarzenia na Ukrainie.
Zawieszone rozmowy
Po aneksji Krymu przez Rosję, która została uznana za nielegalną przez społeczność międzynarodową, i po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy w 2014 roku NATO zawiesiło cywilną i wojskową współpracę z Moskwą. Prace rady NATO-Rosja, powołanej jako forum dialogu w 2002 roku, również zostały wówczas zawieszone.
Kontakty na szczeblu ambasadorów w ramach rady wznowiono dopiero w 2016 roku. Odbyły się wtedy trzy spotkania - w kwietniu, lipcu i grudniu.
Perspektywa wznowienia współpracy
W marcu 2017 roku szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO generałem Petrem Pavlem między innymi o perspektywach wznowienia współpracy wojskowej.
Autor: mm//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mil.ru