Świat

Izraelski rząd wesprze ocalonych

Świat

Zdjęcie ArchiwalneOfiary Holokaustu mogą liczyć na pomoc władz Izraela

Izraelski rząd zawarł w niedzielę porozumienie z obywatelami ocalałymi z nazistowskiej zagłady, przyznając im specjalne zasiłki oraz ulgi. To efekt lipcowych protestów, które wstrząsnęły opinią publiczną Izraela.

Od kilku tygodni izraelskie władze były krytykowane za brak zainteresowania losami ponad 240 tys. ofiar Szoah żyjących w Izraelu. Wielu z nich egzystuje poniżej granicy ubóstwa, nie otrzymując żadnej pomocy ze strony państwa.

Z oświadczenia biura premiera Olmerta wynika, że zawarta w niedzielę umowa zagwarantuje Izraelczykom, którzy przetrwali nazistowskie ludobójstwo miesięczne zasiłki w wysokości 284 dolarów. Ponadto, będą im przysługiwały ulgi podatkowe oraz inne świadczenia uzależnione od dochodów.

Na wysokość świadczeń wpływ będzie również miało miejsce pochodzenia ocalałych z Szoah, długość ich pobytu w Izraelu, oraz wysokość otrzymywanych przez nich niemieckich odszkodowań.

Kwota wyasygnowana w budżecie na pomoc ocalałym z Holokaustu, w myśl niedzielnego porozumienia, będzie się zwiększać w kolejnych latach.

Izraelski rząd podzielił ocalałych z nazistowskiej zagłady na dwie grupy: tych, którzy przetrwali obozy koncentracyjne lub getta, oraz tych, którym udało się emigrować, zanim dostali się pod hitlerowską okupację. Tylko Izraelczycy należący do pierwszej grupy są objęci rządowym planem pomocy.

Nowe porozumienie zastąpiło rządowe plany sprzed miesiąca. Propozycja przyznania ocalałym zasiłku wysokości 20 dolarów miesięcznie wzbudziła powszechne oburzenie Izraelczyków i doprowadziła do manifestacji ofiar Holokaustu przed gmachem parlamentu.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcie Archiwalne