Izrael zwolni część rezerwistów powołanych na wojnę z Hamasem. "Walka będzie trwała w przyszłym roku"

Źródło:
PAP

Izraelska armia zwolni w najbliższych dniach część rezerwistów powołanych na wojnę z Hamasem - poinformował w niedzielę rzecznik Sił Obronnych Izraela kontradmirał Daniel Hagari.

Niektórzy rezerwiści wrócą do swoich rodzin i swoich miejsc pracy w najbliższym tygodniu - zapowiedział Hagari, cytowany przez agencję Reuters. Podkreślił, że zwolnienie rezerwistów pomoże gospodarce, a sami żołnierze będą mogli odzyskać siły.

- Walka będzie trwała w przyszłym roku i będziemy ich potrzebować - oświadczył rzecznik izraelskiego wojska.

Po ataku na Izrael palestyńskiego Hamasu i mniejszych organizacji terrorystycznych z 7 października izraelskie ministerstwo obrony powołało do służby 360 tysięcy rezerwistów. Służba wojskowa jest dla większości Izraelczyków obowiązkowa: mężczyźni idą do wojska na 32, a kobiety na 24 miesiące.

Konflikt z Hamasem

Wojna Izraela z palestyńskim Hamasem rozpoczęła się 7 października 2023 roku, gdy terroryści z tej organizacji przedarli się przez granicę państwa żydowskiego i zamordowali około 1200 osób, w tym dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Ponad 240 osób uprowadzono do Strefy Gazy.

Po tej napaści wojsko izraelskie rozpoczęło wymierzoną w Hamas operację w Strefie Gazy. Według kontrolowanego przez Hamas ministerstwa zdrowia tej enklawy od tamtej pory zginęło ponad 21 tysięcy Palestyńczyków.

Siły Obronne Izraela (Cahal) poinformowały jak dotąd o około 120 poległych żołnierzach.

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: PAP