Strzelanina w pobliżu Tel Awiwu. Pięć osób nie żyje, wśród ofiar dwóch Ukraińców

Autor:
asty,
momo/kg
Źródło:
PAP, Reuters

W strzelaninie, do której doszło we wtorek w mieście Bene Berak na wschodzie Izraela zginęło pięć osób, w tym dwóch Ukraińców - podała izraelska policja. Władze uznają to za zamach terrorystyczny. To trzeci śmiertelny atak, do jakiego doszło w Izraelu na przestrzeni tygodnia. Oświadczenie w sprawie wtorkowego zamachu wydało polskie MSZ.

Do zamachu doszło w mieście Bene Berak, na wschodzie Izraela w dystrykcie Tel Awiwu. Jadący na motorze napastnik otworzył ogień do przechodniów - podaje portal Times of Israel. Sprawca ataku został zastrzelony. Na miejscu została zatrzymana jedna osoba.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Izraelska policja podała, że napastnik zabił czterech cywilów i jednego funkcjonariusza. Jak dodano w komunikacie, wśród ofiar śmiertelnych jest dwójka Ukraińców w wieku 23 i 32 lat. 

Na razie nikt nie przyznał się do ataku.

Bene Berak jest zamieszkane głównie przez społeczność ortodoksyjnych wyznawców judaizmu.

Władze: to zamach terrorystyczny

Na amatorskim nagraniu, jakie pojawiło się w izraelskich mediach, widać ubranego na czarno mężczyznę, idącego ulicą z karabinem w rękach. Miejscowa prasa cytuje anonimowych funkcjonariuszy bezpieczeństwa, którzy twierdzą, że napastnikiem był Palestyńczyk z wioski położonej niedaleko miasta Jenin na Zachodnim Brzegu. Pojawiają się doniesienia, że był on powiązany z Palestyńskim Ruchem Wyzwolenia Narodowego (Al-Fatah).

Izraelskie władze uznały atak za zamach terrorystyczny. Premier Izraela Naftali Benet zwołał nadzwyczajne konsultacje z szefami resortów siłowych, sił zbrojnych, policji i wywiadu w sprawie wtorkowego zdarzenia.

W środę izraelskie służby pozostawały w stanie podwyższonej gotowości. W izraelskich miastach wzmocniono obecność policji. 

Głos potępienia z Polski

Oświadczenie w sprawie ataku wydało polskie MSZ. "Polska zdecydowanie potępia wczorajszy zamach terrorystyczny w Izraelu, w wyniku którego zginęli niewinni ludzie. Składamy kondolencje rodzinom ofiar, rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Przemoc musi zostać zatrzymana. Polska solidaryzuje się z Izraelem w tych trudnych dniach" - napisał resort na Twitterze.

Strzelaninę w Bene Berak potępił także prezydent Palestyny ​​Mahmoud Abbas.

Wzrost przemocy w Izraelu

"Izrael stoi w obliczu fali morderczego arabskiego terroru" - napisał na Twitterze premier Izraela Naftali bennett. To już trzeci podobny atak, do jakiego doszło w Izraelu na przestrzeni ostatniego tygodnia. Łącznie zginęło w nich 11 osób. 

W niedzielę dwóch Arabów zabiło dwie osoby zanim sami zostali zastrzeleni przez policję w położonym na północy kraju mieście Hadera. Do zorganizowania ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

Kilka dni wcześniej Palestyńczyk, który zabił nożem trzy osoby i ranił trzy kolejne w położonym na południu mieście Beer Szewa, został zastrzelony przez osobę cywilną.

Czytaj też: Nożownik zaatakował w Izraelu. Został zastrzelony przez osobę cywilną

Autor:asty, momo/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ABIR SULTAN

Pozostałe wiadomości