Rząd Izraela zatwierdził budowę tysięcy mieszkań dla żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu

Źródło:
PAP
Osadnictwo na Zachodnim Brzegu
Osadnictwo na Zachodnim Brzegu
Reuters Archive
Osadnictwo na Zachodnim BrzeguReuters Archive

Izraelskie władze, pomimo nacisków ze strony USA, zatwierdzają budowę kolejnych mieszkań na Zachodnim Brzegu. "Izraelski rząd popycha nas w bezprecedensowym tempie w kierunku pełnej aneksji Zachodniego Brzegu" – oświadczyła organizacja Peace Now, zajmująca się monitorowaniem izraelskiego osadnictwa w Palestynie.

Izraelski rząd zatwierdził w poniedziałek budowę 5700 dodatkowych mieszkań dla żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu Jordanu – podała agencja Reutera. Przywództwo osadników żydowskich pochwaliło tę decyzję.

Agencja Reutera przypomina, że większość krajów uważa osiedla zbudowane na terenach zajętych przez Izrael podczas wojny na Bliskim Wschodzie w 1967 roku za nielegalne. Ich obecność jest jedną z fundamentalnych kwestii w konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu

Palestyńczycy dążą do ustanowienia niepodległego państwa na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą. Z kolei izraelscy osadnicy powołują się na żydowskie historyczne powiązania z tą ziemią.

Od objęcia urzędu w styczniu koalicja premiera Benjamina Netanjahu zatwierdziła budowę ponad 7000 nowych mieszkań.

Izraelskie władze zatwierdzają budowę kolejnych mieszkań na Zachodnim BrzeguATEF SAFADI/PAP/EPA

"Izraelski rząd popycha nas w bezprecedensowym tempie w kierunku pełnej aneksji Zachodniego Brzegu" – oświadczyła organizacja Peace Now, zajmująca się monitorowaniem izraelskiego osadnictwa w Palestynie.

Na wstrzymanie izraelskiego osadnictwa na ziemiach palestyńskich naciskają władze USA, które uważają je za przeszkodę na drodze do trwałego pokoju Izraela z Palestyńczykami. Kilka dni temu także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał Izrael do wstrzymania i cofnięcia decyzji o rozbudowie żydowskich osiedli.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ATEF SAFADI/PAP/EPA