Izrael przetestował Strzałę 2. Nie wiadomo, czy trafiła

US NavyTest rakiety Arrow-2 na amerykańskim poligonie

Izraelskie wojsko poinformowało o przeprowadzeniu nad Morzem Śródziemnym próby pocisku przeciwrakietowego Strzała 2. Część agencji mówi o "udanym" teście, ale izraelskie media podają, iż nie wiadomo, czy doszło do trafienia celu.

Wtorkową próbę Izraelczycy przeprowadzili wspólnie z Amerykanami. Pocisk odpalono z bazy wojskowej w centrum Izraela w kierunku celu nadlatującego z nad Morza Śródziemnego. Według wojska "wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie" i zarejestrowano wiele cennych danych. Nie ma jednak pewności, czy rakieta trafiła w swój cel.

Kopuła, Proca i Strzała

Pocisk Strzała 2 (Arrow-2) jest częścią wielopoziomowego izraelskiego systemu przeciwrakietowego. Najmniejsze rakiety, np. te odpalane przez Palestyńczyków, zwalcza system Żelazna Kopuła (ang. - Iron Dome). Nieco większe rakiety, np. te pozostające w dyspozycji Hezbollahu w Libanie, ma zwalczać dopiero testowany system Proca Dawida (ang. - David Sling). Najwyższym poziomem obrony jest system Strzała. Izraelczycy mają obecnie Strzały 1 i 2. We wtorek testowano zmodernizowaną rakietę drugiej generacji. Równocześnie trwają prace nad trzecią generacją Strzał, która ma zwalczać rakiety balistyczne dalekiego zasięgu poza atmosferą. Cały program budowy tarczy antyrakietowej Izraelczycy prowadzą w bliskiej kooperacji z Amerykanami. USA pomagają Izraelowi pieniędzmi i między innymi swoimi rozległymi poligonami. W zamian mają dostęp do izraelskich technologii, które w dziedzinie systemów antyrakietowej są najlepsze na świecie.

Autor: mk//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Pozostałe wiadomości