Prezydent Izraela o obawach "całego świata" wobec przyszłego ministra. Wypowiedź rejestrował włączony mikrofon

Źródło:
PAP, Guardian
Prezydent Izraela o przyszłym ministrze: cały świat jest zaniepokojony
Prezydent Izraela o przyszłym ministrze: cały świat jest zaniepokojony
Reuters
Prezydent Izraela o przyszły ministrze: cały świat jest zaniepokojonyReuters

Prezydent Izraela Izaak Herzog ocenił, że "cały świat" niepokoi się faktem, iż znany z radykalnie prawicowych poglądów Itamar Ben-Gewir może znaleźć się w nowym rządzie Benjamina Netanjahu. Wypowiadając się, izraelski przywódca najprawdopodobniej nie był świadomy, iż jego słowa są rejestrowane przez włączony mikrofon. 

Izaak Herzog wyraził swoje obawy w trakcie konsultacji z politykami ze środowiska ortodoksyjnych Żydów na temat przyszłego rządu, na czele którego stanie najpewniej był premier Benjamin Netanjahu. Prezydent prawdopodobnie nie był świadomy, że jeden z mikrofonów jest włączony. - Masz partnera, o którego martwi się cały świat - powiedział Herzog.

Biuro prezydenta przekazało później, że omówił on swoje obawy także w bezpośredniej rozmowie z Ben-Gewirem.

Itamar Ben-Gewir - kim jest?

Itamar Ben-Gewir jest przewodniczącym skrajnie prawicowej partii Ocma Jehudit (Żydowska Siła). Po ubiegłotygodniowych wyborach jego partia może zostać koalicjantem w rządzie, a on sam może objąć stanowisko ministra policji. Obawiają się tego izraelscy Palestyńczycy oraz państwa sąsiadujące z Izraelem.

Ben-Gewir został w 2007 roku skazany za rasistowskie wypowiedzi przeciwko Arabom i wspieranie grupy uznanej przez Izrael i Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną - napisał "Guardian".

Wybory z Izraelu

W zeszłotygodniowych wyborach partia Benjamina Netanjahu Likud oraz stowarzyszone z nią partie skrajnie prawicowe i religijne zdobyła 64 miejsca w 120-osobowym parlamencie, dając Netanjahu mandat do utworzenia rządu.

Autorka/Autor:ft / prpb

Źródło: PAP, Guardian