Masowe protesty w Izraelu przeciwko reformie sądownictwa. Wojskowi grożą nieposłuszeństwem

Źródło:
PAP

Ponad 100 tysięcy Izraelczyków wyszło w sobotę na ulice Tel Awiwu i innych miast, protestując przeciwko rządowym planom reformy systemu sądownictwa. Do protestu przyłączyli się oficerowie rezerwy i żołnierze Wydziału Operacji Specjalnych Wywiadu Wojskowego. Zagrozili, że przestaną stawiać się do służby, jeśli rząd będzie forsował kontrowersyjne zmiany.

Na wielu protestach pojawili się politycy opozycji, a główne ulice zostały wyłączone z ruchu przez policję, aby umożliwić tysiącom ludzi uczestnictwo w wiecach - napisał portal The Times of Israel. Protesty odbyły się w Tel Awiwie, Jerozolimie, Hajfie i innych miastach.

Premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że "ci sami ludzie, którzy demonstrowali przeciwko szczepionkom COVID-19, protestują dzisiaj" - podał "The Jerusalem Post".

"Nie pozwolimy wam zmiażdżyć izraelskiej demokracji"

Obecny na proteście były premier i obecny lider opozycji Jair Lapid powiedział: - Nie pozwolimy wam zmiażdżyć izraelskiej demokracji i nie mamy zamiaru milczeć w obliczu waszych jadowitych podżegań.

Były szef izraelskiej policji Roni Alsheich, przemawiając w Tel Awiwie, nazwał plany rządu "reżimową rewolucją, która przekaże całą władzę władzy wykonawczej bez żadnej kontroli i równowagi". - Mamy państwową policję, która odmówi wykonania wszelkich wyraźnie nielegalnych rozkazów - oświadczył.

Ostry sprzeciw wojskowych

Portal Times of Israel ujawnił, że w piątek oficerowie rezerwy w liczbie ponad stu oraz żołnierze Wydziału Operacji Specjalnych Wywiadu Wojskowego ostro sprzeciwili się planowanym zmianom, ostrzegając w liście otwartym, że przestaną pełnić służbę, jeśli rząd zacznie wcielać swoje plany.

Wojskowi wezwali rząd premiera Netanjahu do natychmiastowego wstrzymania proponowanych zmian i dążenia do konsensusu zamiast prób "wykorzenienia izraelskiej demokracji".

Projekt reformy wymiaru sprawiedliwości zakłada między innymi zwiększenie kontroli rządu nad procesem wyborów sędziów Sądu Najwyższego, a także możliwość uchylania orzeczeń tego sądu większością 61 głosów w 120-osobowym Knesecie.

Autorka/Autor:kz

Źródło: PAP